به مناسبت روز قلم; دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یکی از نخبگان فرهنگ و ادب گیلان

نوشته شده توسط  تیر 13, 1398

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در سفر یک روزه خود به گیلان به مناسبت روز قلم، با احمد سمیعی گیلانی  نویسنده، مترجم و ویراستار برجسته گیلانی در رشت دیدار می کند.

رشت خبر : این نویسنده گیلانی سال1298 در یک خانوادۀ گیلانی متولد شد.  
وی که به عنوان پدر ویرایش شهرت یافته است، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشت گذراند و در امتحان ورودی دانشکده فنی دانشگاه تهران با رتبۀ نخست پذیرفته شد، اما به دلیل علاقه شخصی اش رشته فنی را کنار گذاشته و در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران تحصیل و از محضر اساتید معروفی چون ملک الشعر ای بهار، استاد فرزان فر، کاظم عصار، دکتر علی اکبر سیاسی و دکتر یحیی مهدوی استفاده کرد.
بیش از 50عنوان ترجمه و تالیف، ویرایش بیش از 100عنوان کتاب و انتشار ده ها مقاله علمی و پژوهشی در مجلات معتبر علمی تنها گوشه ای از 60سال کار فرهنگی احمد سمیعی، ادیب گیلانی است.  
وی به زبان و ادب فارسی، فرانسه و انگلیسی احاطه دارد و با جریانات ادبی اروپا به خوبی آشنایی است. 
از تالیفات شاخص این استاد گیلانی می توان به کتاب های آیین نگارش، نگارش و ویرایش، شیوه نامۀ دانشنامۀ جهان اسلام و ادبیات ساسانی اشاره کرد. 
هم چنین وی ترجمه هایی چون برادرزادۀ رامو اثر دیدرو، دلدار و دلباخته از ژرژ ساند، خیال پردازی های تفرج گر انزواجو اثر ژان ژاک روسو و چیزها از ژرژ برک را در کارنامه خود دارد.
سخنرانی در یادواره شهیدان انصاری و نوراانی 2شهید ترور گیلان و همچنین مراسم گرامیداشت دکتر محمد معین 2برنامه دیگر امروز دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین