پناهندگی دختر رئیس هیات شطرنج گیلان؟! قضاوت داور بدون حجاب ایرانی درمسابقات‌جهانی مطلب ویژه

نوشته شده توسط  دی 19, 1398

مسابقه شطرنج قهرمانی بانوان جهان میان دو شطرنج‌باز برتر از روز ۵ ژانویه آغاز شده؛ مسابقه‌ای که در دو مرحله به میزبانی شانگ‌های چین و ولادیوستوک روسیه برگزار می‌شود. در این مسابقه «جو ون جون» از چین و «الکساندرا گوریاچکینا» از روسیه در ۱۲ دور برابر هم قرار می‌گیرند.

رشت خبر؛  به گزارش تابناک ورزشی، نکته مهم این مسابقه حضور یک ایرانی در تیم برگزار کننده است. شهره بیات دبیر پیشین فدراسیون شطرنج کشورمان به عنوان سرداور در این رویداد مهم حضور دارد. این سرداور ایرانی که نامش در سایت رسمی فدراسیون جهانی نیز آمده و قرار است ۵ هزار دلار نیز به عنوان حق‌الزحمه دریافت کند، بدون رعایت حجاب در تصویری که روی سایت فیده منتشر شده، دیده می‌شود.

مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج در این باره گفت: فدراسیون جهانی به طور مستقل و بدون نیاز به گرفتن ارتباط با فدراسیون کشور مبدأ، از داوران مورد نظرش دعوت می‌کند. در واقع داوران مورد نظر نیازی به دریافت مجوز از کشور مبدأ ندارند و بیات هم به همین شکل در مسابقات حضور پیدا کرده است.

این اتفاق در حالی رخ داده که هفته گذشته نیز یک شطرنج‌باز ایرانی به نام میترا حجازی‌پور در مسابقات سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان حضور داشت. رئیس فدراسیون شطرنج کشورمان گفته بود که حضور حجازی‌پور بدون دریافت مجوز از ایران و به صورت آزاد بوده است.

مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس فدراسیون شطرنج در مورد انتشار این عکس‌ها اظهار داشت: موضوع اول این است که بیات در حال حاضر سمتی در فدراسیون ایران ندارد. من عکس‌هایی که رسانه‌ها از آن صحبت می‌کنند ندیده‌ام؛ فقط در صفحه شخصی بیات دیدم که او با حجاب در کنار میز حضور دارد. ممکن است عکس‌هایی که بدون حجاب از وی گرفته شده با شیطنت بوده باشد!! به هر حال باید موضوع را بررسی کنیم تا بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم.

پهلوان‌زاده که این هفته ها بطور مداوم فدراسیون تحت مدیریتش محلی برای تغییر تابعیت، کشف حجاب یا بازی مقابل حریفان اسراییلی شده است، در این باره گفت: فدراسیون جهانی به طور مستقل و بدون نیاز به گرفتن ارتباط با فدراسیون کشور مبدأ، از داوران مورد نظرش دعوت می‌کند. در واقع داوران مورد نظر نیازی به دریافت مجوز از کشور مبدأ ندارند و بیات هم به همین شکل در مسابقات حضور پیدا کرده است.

به گزارش گیل خبر، شهره بیات متولد ۱۳۶۵ در رشت فرزند کیومرث بیات رئیس هیات شطرنج گیلان است.  او اولین و تنها بانوی داور بین‌المللی شطرنج گرید A در آسیا و مدرس فدراسیون جهانی شطرنج می باشد  که قضاوت در مسابقات مهمی از جمله فینال قهرمانی شطرنج بانوان جهان رادر کارنامه دارد.

شنیده هاحاکی از آن است  وی به انگلستان پناهنده شده است.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین