وزیر بهداشت با اشاره به برخی نگرانی‌ها از بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی جهت مقابله با کرونا و با بیان اینکه دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی نخواهیم کرد، گفت: تنها چیزی که می‌خواهیم رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی و عدم برگزاری تجمعات و مراسم است. البته بعد از ۱۰ روز دوباره شرایط را ارزیابی می‌کنیم.

 دکتر سعید نمکی در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: تجربه بهداشتی بنده می گفت که در این شرایط سخت، باید کشور را دریابیم. این ویروس، منحوس و بسیار چموش است و با هیچکدام از اجداد خود تشابهی ندارد. سارس و مرس با گرم تر شدن فروکش کردند، اما این ویروس با گرم شدن هوا، بیشتر چموش می شود. ما خودمان را برای این جنگ نابرابر آماده کردیم در حالیکه اروپا و آمریکا، این مساله را ساده انگاشت.

 

باد را طوفان انگاشتیم اما اروپا و آمریکا، طوفان را نسیم دیدند
وی افزود: ما اگر باد بود، آن‌ را طوفان انگاشتیم اما اروپا و آمریکا طوفان را نسیم دیدند. میزان تخت بیمارستانی و بخش های ویژه آمریکا به ازای هر هزار نفر حداقل ۸ برابر و میزان پرستار نسبت به تخت بیمارستانی در آمریکا، حداقل سه برابر ایران است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار و انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای بخش بهداشت و درمان شان برای مقابله با کرونا هزینه کردند، در حالیکه در ایران با لطف و مرحمت مقام معظم رهبری، یک میلیارد یورو برای این حوزه در نظر گرفته شد که تا کنون حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از آن، اخیرا محقق شده است. اما ما قبل از شیوع کرونا، خودمان را آماده کردیم، وفاق و همدلی را توسعه دهیم و از ابزار عرفان، معنویت و عشق به کشور که در روزهای دفاع مقدس استفاده کردیم، بهره مند شدیم.

وقتی در مُلک طوس نفس می کشیم، امام رضا(ع) را زیارت کرده ایم
وی افزود: سلام و درود بی کران به ساحت مقدس آقا امام رضا(ع) داریم که امروز توفیق زیارت این بزرگوار، نصیب ما شد. ما وقتی در مُلک طوس نفس می کشیم، می گوییم امام رضا(ع) را زیارت کرده ایم البته در کودکی در کاشان به ما آموخته بودند که بعد از نماز، رو به آقا امام رضا(ع) برگردیم و سلام بدهیم و به آن هم زیارت امام هشتم می گفتیم.

سخت ترین و غم انگیزترین بخش مدیریت کرونا در کشور
وزیر بهداشت تاکید کرد: شاید سخت ترین، غم انگیز ترین و ملال انگیزترین بخش مدیریت کرونا در کشور این بود که مجبور باشیم برای سلامتی مردم، صحن و سرای امام رضا(ع) را ببندیم و این تصمیم برای بنده که از کودکی با عشق امام رضا(ع) بزرگ شدم، خیلی دشوار بود.

وی گفت: نمی دانید بر من چه سخت گذشت که بخواهیم حرم مطهر رضوی و سایر اماکن زیارتی را بخاطر کرونا ببندیم. خدا را شاهد می گیرم، آن شب گفتم یا امام رضا(ع) من از تو شرمسارم به من مهلت بده تا بتوانم جبران کنم و شیعه را با لطف خدا و تو از بلا حفظ کنم و بعد اولین باری که این در گشوده شد، خودم به پابوسی تو بیایم.

نمکی گفت: روزی که رای اعتماد از مجلس گرفتم، بدون اطلاع هیچ کس حتی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به محضر امام رضا(ع) مشرف شدم و زیارت کردم و با ایشان عهد و بیعت کردم که در راستای اعتلای فرهنگ اهل بیت تا نفس می کشم و جان دارم، تلاش کنم. ابتدای شیوع کرونا نیز نذر کردم تا وضعیت بهبود یافت به مشهد و حرم مطهر رضوی سفر کنم. این اولین سفر بنده بعد از شیوع کرونا در کشور از ۴ ماه گذشته است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز که جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا برگزار شد، یکی از دوستان عنوان کرد که زائران امام رضا(ع)، از ساعت بازگشایی روز در صحن حرم مطهر رضوی، ناراحت و ناراضی هستند و وقتی این مطلب را شنیدم، تمام سلول هایم آتش گرفت که من باشم و زائر امام رضا(ع) در آفتاب بسوزد؟ به رییس جمهور گفتم باید به مشهد مقدس سفر کنم تا ببینیم چگونه می توانیم راه را هموار کنیم تا خیالمان راحت باشد که شریک جرم در بیماری و مرگ زائر امام رضا(ع) نیستیم و هم اینکه راه را برای تسهیل زیارت آنها هموار کنیم.

بسیج تیم وزارت بهداشت از اولین روزهای بهمن ۹۸
نمکی اظهار داشت: روزهای سختی در شیوع کرونا گذراندیم و شرایط بسیار پرمشکلی را طی کردیم. کرونا ویروس یکی از بلاهایی بود که ممکن است هر یکی دو قرن یکبار، یک کشور یا دنیا را گرفتار کند. کشور ما در بدترین شرایط اقتصادی و تحریم های ظالمانه و قفل هایی که بر اقتصاد کشور زده بودند، روبرو بود و دچار طوفان کرونا شدیم. به شرایطی رسیدیم که بعد از چین، اولین کشوری که گرفتار شد، ایران بود و از اولین روزهای بهمن ماه پارسال، همه تیم وزارت بهداشت را بسیج کردم که ناشی از تجربه ۳۰ سال پیش بنده در حوزه بهداشت بود.

نمکی تصریح کرد: تفاوت دوران دفاع مقدس با شرایط کنونی در کشور در این است که در دوران دفاع مقدس، دشمن، خط مقدم و نوع جنگ مشخص بود اما در شرایط کنونی، شناختی از افراد دارای ویروس نداریم. ممکن است فردی که عاشقانه کنار ما نشسته و مهر می ورزد یا فردی که عاشقانه ما را در آغوش می گیرد، بمب متحرک ویروس باشد که دشمن اصلی است.

وی افزود: در حال نوشتن مجموعه ای از خاطرات ایام شیوع کرونا هستم که خیلی هم خواندنی و هم شنیدنی است که چه گذشت. لحظه به لحظه لطف و مرحمت الهی را در مبارزه با کرونا در کشور، به خوبی مشاهده می کنم. همکاران ما، نیروهای مسلح، سازمان های مردم نهاد، مردم، نهادهای اجرایی و روحانیت زحمات زیادی کشیدند. بزرگترین مرحمت را در این شرایط از مقام معظم رهبری دیدم. رییس جمهور حمایت های بی نظیری کرد و کارهای بزرگی شکل گرفت. مجبور شدیم دانشگاه ها، مدارس و مساجد و اماکن با تجمع زیاد جمعیتی را تعطیل کنیم و کسب و کارها را با حداقل ممکن، تعطیل کردیم.

حمایت نظام سلامت از اقتصاد در ایران
وزیر بهداشت یادآور شد: یک بیماری مهلک‌تر از کرونا به نام اقتصاد به هم ریخته داشتیم. در همه کشورهای دنیا، اقتصاد به حمایت از نظام سلامت می پردازد اما در ایران، نظام سلامت از اقتصاد حمایت کرد. اقتصاد خانوار در کشورهایی مانند ایران زودتر فرو می ریزد. باید به فردی که روزانه چند جوراب می فروخت و یا دکه‌داری که امورات زندگی خانواده و پدر و مادرش را اداره می کرد، توجه می کردیم.

دلایل بازگشایی دیرتر مساجد
نمکی ادامه داد: در کشور به تدوین و اجرای فاصله گذاری هوشمند پرداختیم و ریسک آن را هم پذیرفتیم اما چرا مساجد را دیرتر بازگشایی کردیم؟ یکی اینکه ما که درد دین داریم و می دانیم که بی‌دینان لامذهب بی انصاف، خنجر به دست گرفته و در حلقوم دین و شریعت و دین داران، فرو می کنند و باید حربه را از آنها بگیریم و اگر قرار شد بعد از بازگشایی، اپیدمی و خیز دوم کرونا شکل بگیرد، آن را به پای دین و مذهب و مسجد نگذاریم. دوم اینکه مراجعان به مساجد برای نمازهای جماعت و جمعه، معمولا سنین بالای ۶۰ سال هستند که سنین ریسک و خطر هستند و مرگ و میر در این افراد بالاتر است، اما خوشبختانه دوستان به بنده مرحمت دارند و از نوع نگاه بنده به دین اطلاع دارند و می دانند که بنده درد دین دارم. تلاش کردیم که نماز عید سعید فطر را برگزار کنیم و ریسک آن را پذیرفتم.

نگرانی ها از بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی
وی خاطرنشان کرد: مشهد مقدس محور بازگشایی صحن های اماکن زیارتی در کشور است. نگران بازگشایی شبانه روزی صحن حرم مطهر رضوی نیستیم، بلکه نگرانی ما از هجمه بی صبرانه عشاق امام رضا(ع) از سراسر کشور است و در سایر اماکن زیارتی، چنین شور و شعفی وجود ندارد و وقتی مطرح می شود که صحن حرم مطهر رضوی به صورت شبانه روزی بازگشایی شده، با توجه به تعطیلی مدارس، مردم از اقصی نقاط ایران به مشهد سفر می کنند که در این صورت هتل ها و سایر اماکن و مشاغل، درگیر می شوند.

اولویت ما، کنترل و مهار کرونا است
وزیر بهداشت یادآور شد: اگر خدای نکرده اتفاقی که در قم و گیلان رخ داد، در مشهد مقدس تکرار شود، حتی یک نفر هم به رستوران‌ها و مراکز اقامتی مراجعه نمی کند و اولویت ما، کنترل و مهار کرونا است و هیچ پدیده ای خطرناک تر از مزمن شدن کرونا و تاثیرات آن بر اقتصاد یک کشور نیست. مردم باور کرده اند که حاکمیت و دولت در کنار آنها است و بدون استرس و اضطراب به راحتی به زندگی خود ادامه می دهند. با یکی از دوستانم که در آلمان سکونت دارد در تماس بودم و از او پرسیدم کسی به رستورانها می رود گفت خیر به هیچ عنوان.

هراس و بیم بیماری، اجازه رونق اقتصادی را نمی دهد
وی افزود: برخی می گویند که باید زندگی کردن با کرونا را یاد بگیریم اما این به معنی زندگی با کرونای حاد نیست بلکه باید بگیریم که چگونه کرونا را مدیریت کنیم و در عین حال، چرخ اقتصاد کشور را بچرخانیم اما اگر در استانی مانند خراسان رضوی بین کاهش مرگ و میر یا بازگشایی مشاغل بخواهیم اولویت بندی کنیم حتما باید مرگ و میر را کاهش دهیم و این اولویت اول ما است، در غیر این صورت، هراس و بیم بیماری، اجازه رونق اقتصادی را نمی دهد.

وزیر بهداشت گفت: کره جنوبی بعد از ۵ ماه، مدارس را بازگشایی کرد، اما دوباره آنها را تعطیل کرد و زیبا نیست که مشاغل یا محل هایی را بازگشایی کنیم اما دوباره مجبور به تعطیل کردن آنها شویم تا اینکه عقلایی و تدریجی این کار انجام شود. در ایران به یکباره همه مشاغل و اماکن را بازگشایی نکردیم بلکه با تدبیر، مرحله به مرحله و به صورت تدریجی اقدام به این کار کردیم و دنیا این روند را می رود. وزرای بهداشت روسیه، کویت، امارات و بحرین عنوان می کردند که در ایران چگونه جرات کردید که همزمان، کاهش مرگ و میر داشته باشید و بازگشایی مشاغل را انجام دهید، اما ایران بر مبنای منطق، استدلال و پروتکل های بهداشتی، پیش رفت.

ایران امن‌ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹
نمکی خاطرنشان کرد: همه دشمنان جمهوری اسلامی با شیوع کرونا، منتظر فروپاشی آن بودند اما آنها در باتلاقی سنگین گرفتار شدند و موج بازگشت دانشجویان از کشورهای اروپایی به ایران، یکی از بخش های افتخار آفرین کار ما بود. دانشجویان از اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و خیلی از کشورهای اروپایی در اوج کرونا، فوج فوج در نوبت بازگشت به ایران بودند و می گفتند به این نتیجه رسیدیم که جمهوری اسلامی ایران، امن ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹ است. جمهوری اسلامی تحریم شده و در فشار بیگانگان، در این نقطه از عزت ایستاد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی بیان داشت: با لطف خدا، عمود خیمه مقام معظم رهبری، عزت، پیگیری و همت دولت و بخش های مختلف در کشور توانسته ایم در شرایط مناسبی از نظر مدیریت، کنترل و مهار بیماری قرار بگیریم. همواره به همکارانم می گویم که با پوریای ولی یا پهلوان تختی کشتی نمی گیرید که اگر مچ تان دچار درد شد، آن محل را اذیت نکنند بلکه با ویروس چموشی کشتی می گیرید که می خواهد از نقاط ضعف ورود کند.

باید برای بدترین وضیت، خودمان را آماده کنیم
وزیر بهداشت گفت: کرونا تمام نشده هر لحظه ممکن است قدرتمند تر از قبل برگردد چون ما رفتار آن را نمی دانیم که در آینده به سمت آرامش یا طغیان حرکت می کنیم. اگر الان از دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در مورد آینده بیماری کووید۱۹ بپرسید، اطلاعی ندارد و باید برای بدترین وضعیت خودمان را آماده کنیم که اگر بدترین وضعیت رخ نداد، ضرر نکنیم.

وی گفت: نمره استان خراسان رضوی در مبارزه با کرونا، ۲۰ است. یکی از بهترین، دلسوزترین و فهیم ترین استانداران کشور را دارد، امام جمعه، تولیت آستان قدس رضوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس، نیروهای مسلح و نیروهای خالص و نابی دارد که حرکتی حماسی خلق کردند.

امام رضا(ع) راضی نیست که سلامت زائران به خطر بیفتد
وزیر بهداشت تاکید کرد: به جز ضریح حرم مطهر رضوی، فضاهای باز صحن در اختیار ستاد استانی مدیریت کرونا و مدیریت آن با آستان قدس است. هر کاری که فکر می کنند صحیح است انجام دهند تنها دخالت ما، نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری و عدم تجمعات است. اگر یک روستایی یا روستازاده به حرم مطهر رضوی بیاید و با سهل انگاری ما در سایه عشق امام رضا(ع) به این ویروس آلوده شود و جان خود را از دست بدهد، ما شریک قتل وی هستیم و اگر در دنیا کسی متوجه نشود، روز قیامت باید پاسخگو باشیم و امام رضا(ع) نیز راضی نیست که سلامت زائران به خطر بیفتد.

دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی نخواهیم کرد
نمکی ادامه داد: هیچ دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی، نخواهیم کرد؛ چون به عنوان متولی سلامت کشور باید در محضر خدا و ملت پاسخگو باشم و از سوی دیگر باید به عنوان سرباز به فرمانده جلیل القدر خودم یعنی مقام مظعم رهبری جواب بدهم.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با یک پیغام ما در روزهای نخست کرونا، تدریس خودشان را تعطیل کردند و فرمودند که هر کسی که به دستورات و توصیه های ستاد ملی کرونا، توجه نکند، گناه مرتکب شده و واجب است که همه به مصوبات این ستاد، عمل کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت یادآور شد: بنده به عنوان رییس ستاد ملی مدیریت کرونا و از سوی رییس جمهوری، به ستاد استانی کرونای خراسان رضوی اختیار می دهم که در خصوص بازگشایی ۲۴ ساعته یا بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی از ساعت ۱۰ شب تا ۱۰ صبح، تصمیم گیری کنند؛ فقط تنها چیزی که می خواهیم، رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی و عدم برگزاری تجمعات و مراسم است. البته بعد از ۱۰ روز دوباره شرایط را ارزیابی می کنیم و با هیچ کس هم در این مساله شوخی نداریم. اگر به نقطه ای برسیم که ببینیم برای زائران تالم خاطری ایجاد می شود، ایستادگی می کنیم.

برپایی نماز جمعه در شهرهای زرد با دو اولویت مهم
نمکی در پایان گفت: در مورد نماز جماعت و جمعه، قرار ما بر این شد که بتوانیم در سایر شهرها، نماز جمعه را با رعایت پروتکل های خاص در شهرهای وضعیت زرد با دو اولویت حضور افراد کمتر از ۶۰ سال و فاصله گذاری، برپا کنیم. دلیلی ندارد که افراد بیشتر از ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در امر مستحب نماز جمعه، حاضر شوند. بنابراین نباید بخاطر یک امر مستحب، واجب دیگری یعنی صیانت از تندرستی را فدا کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای نشست خبری خود پیامی را به زبان انگلیسی خطاب به مردم، دولت و پلیس آمریکا اعلام کرد.

 سیدعباس موسوی در این پیام خطاب به مردم آمریکا گفت: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می کند. از صحنه های خشونت باری که این روزها  پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حد اکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند ، بسیار متاسفیم.

وی به دولت و پلیس آمریکا نیز گفت: خشونت ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آنها نفس بکشند.

موسوی از اجرایی شدن قانون اعطای تابعیت از طریق مادر ایرانی به فرزندانش ابراز خشنودی کرد و گفت: این موضوعی بود که باید اجرایی و عملیاتی می‌شد .

سخنگوی وزارت خارجه همچنین به سفر اخیر معاون وزیر خارجه ایران به افغانستان و دیدار او  با مقامات سیاسی و غیرسیاسی مقامات افغانستان اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر به توافقاتی دست پیدا کردیم و قرار شد که اگر آنها سوء تفاهم و یا مدرک در ارتباط با اتفاق رخ داده در مورد اتباع افغانی در منطقه هریرود داشتند ، بفرستند تا جمهوری اسلامی آن را بررسی کند .
وی بار دیگر تاکید کرد: این اتفاق ناگوار در خاک ایران رخ نداده است و نیروهای مرزبانی ایران در آن دخالتی نداشته‌اند .
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به ادعای برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی آمریکا گفت : ما هر گونه دخالت در امور داخلی آمریکا  را رد می کنیم  ولی نمی‌توانیم در برابر اتفاقات رخ داده در آمریکا ابراز تأسف و نگرانی نکنیم .

 

موسوی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا با دفاع از این اقدام و با تاکید بر این که بر اساس تجارت مشروع بین المللی صورت گرفته است در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورتی که ونزوئلا در خواست کند بار دیگر این اتفاق خواهد افتاد گفت: اگر ونزوئلا در مورد  صادرات محموله‌های جدید تقاضایی را مطرح کند با تهمیداتی که اندیشیده شده و اندیشیده خواهند شد به این کشور و سایر کشورهای نیازمند به این محموله‌ها ما صادرات انجام خواهیم داد.

وی همچنین در مورد اظهارات مقامات آمریکایی در ارتباط با دخالت ایران در امور داخلی این کشور با توجه به اعتراضاتی که در ایالات‌ مختلف آمریکا در حال وقوع است گفت: ضرب المثل کافر همه را به کیش خود خواند در مورد این گونه اظهارات مصداق دارد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: آن کشوری که علیه منافع دیگر کشورها اقدام می‌کند و در امور داخلی کشورها دخالت می‌کند و ابایی از بیان این موضوع ندارد دولت آمریکا است.

این دیپلمات کشورمان افزود : انجام این گونه فرافکنی‌ها ازسوی شخصی چون ترامپ بعید نیست او در اداره کشور خود با مشکلاتی رو به رو است و شکست خورده است  از جمله در ارتباط با کنترل شیوع ویروس کرونا در آمریکا.

موسوی با بیان این که این اتفاقات و اعتراضات نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صدای مردم این کشور است افزود: اکنون خفه کردن صداها به خفه کردن خود مردم تبدیل شده است و در این مورد ترامپ چاره‌ای جزاین ندارد که فرافکنی کند و ایران و سایر کشورها را متهم کند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ما هر گونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد می‌کنیم ولی نمی‌توانیم از اتفاقات رخ داده ابراز نگرانی و تاسف نکنیم.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریکا در جریان برخورد با اعتراضات اخیر در این کشور گفت:  آمریکایی‌ها مسائلی که سال‌ها به رخ دیگر کشورها می‌کشیدند را اکنون علیه مردم خود از جمله رنگین پوستان اعمال می‌کنند.

این دیپلمات کشورمان همچنین در مورد آخرین وضعیت سیروس عسکری دانشمند ایرانی که در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد گفت: موضوع پرونده ایشان تمام شده است و احتمال می‌دهیم ظرف دو الی سه روز آینده اگر مشکلی پیش نیاید و موانعی ایجاد نشود به کشور بازگردد.

وی افزود: برای ما امنیت ایرانی‌ها در زندان‌های اروپا و آمریکا که آنها را گروگان این کشورها می‌دانیم مهم است و وضعیت آنها را به صورت مرتب پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد بدهی میلیاردی کره جنوبی به ایران و این که کره به تازگی اعلام کرده محموله پزشکی به قیمت 500 هزار دلار به ایران ارسال خواهد کرد و در مرحله دوم این رقم به دو میلیون دلار می‌رسد گفت: زحمت کشیده‌اند. ما چیزی حدود دو سال با کره جنوبی مذاکره داشتیم ولی کره‌ای‌ها در این زمینه به آمریکایی‌ها گوش می‌دهند و برای پرداخت بدهی‌شان منتظر پاسخ مثبت آمریکا بودند.

موسوی گفت: 7 میلیارد دلار پول ملت ایران در کره است و آنها باید همان موقع به صورت مقتضی این پول را به کشور ما بازمی‌گرداند ولی غفلت کردند و تاخیر داشتند ما بارها به آنها این موضوع را گوشزد کردیم که آن چه آنها درباره علت این تاخیر مطرح  می‌کند غیر قابل قبول است. ایران تحت هیچ گونه  تحریم بین‌المللی نیست و تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحریم‌های یکجانبه و غیر قانونی است. بنابراین استناد کره‌ای‌ها به تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند ملاک عمل برای کره یا هیچ کشور دیگری باشد و ما خواهان بازپس‌گیری دارایی‌های خود هستیم.

وی گفت: اقدامی که کره‌ای‌ها اعلام کردند انجام می‌دهد، اقدام کوچک ولی مثبتی است که با تاخیر فراوان انجام می‌شود.

موسوی گفت: کره‌ای‌ها باید مراقبت کنند که روابط دیرینه دو کشور که در مقاطعی بر سر زبان‌ها بوده با دخالت کشورهای ثالث مخدوش نشود.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد روابط وزارت خارجه با مجلس جدید و اظهارات روز گذشته رئیس مجلس جدید شورای اسلامی در ارتباط با بحث مذاکره افزود: روابط ما با مجلس در چارچوب روابط بین قوا تعریف می‌شود قوای سه گانه در ایران قوای مستقلی هستند و هر کدام از قوا براساس قانون اساسی وظایف و تکالیفی برعهده دارند.

وی ادامه داد: ما نقطه نظرات مجلس به عنوان نمایندگان مردم را می‌شنویم و اگر  موضوعی تبدیل به قانون شود آن را اجرا می‌کنیم.

وی افزود: آن چه که در مورد روابط خارجی کشور گفته می‌شود سیاست‌های کلی نظام است که در جاهای مختلف بررسی می‌شود و به تایید نهادهایی مثل شورای عالی امنیت ملی و مقام معظم رهبری می‌رسد و ما این سیاست‌ها را اجرا می‌کنیم.

موسوی همچنین در مورد انتظارات وزارت خارجه از مجلس شورای اسلامی و نوع تعامل این دستگاه با مجلس از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ما منتظر هستیم که کمیسیون‌های تخصصی مجلس از جمله کمیسیون امنیت ملی شکل بگیرد ما انتظاری فراتر از قانون و قانون اساسی از  مجلس نداریم آنها نقش قانونگزار و نظارتی دارند و امیدواریم با توجه به شروع خوبی که مجلس داشت و اظهارات خوبی که از سوی نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح شد شاهد باشیم که روند تعاملات و همکاری‌های‌مان ادامه پیدا کند.

موسوی تاکید کرد: همکاری وزارت خارجه با  مجلس ادامه پیدا می‌کند و ما در تعامل  و مشورت نزدیک با مجلس خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد تشکیل فراکسیون دیپلماسی در مجلس گفت: ما از تشکیل چنین فراکسیونی استقبال می‌کنیم در این فراکسیون جمعی از نمایندگان که دغدغه دیپلماسی و مسائل سیاست خارجی را دارند حضور پیدا می‌کند قبلا نیز این فراکسیون بوده و ما از تشکیل مجدد این فراکسیون در مجلس یازدهم استقبال می‌کنیم چرا  که به نزدیک شدن دیدگاه‌ها و هم افزایی بین نظرات کمک می‌کند.

موسوی همچنین در این نشست با تبریک به نمایندگان جدید مجلس و رئیس جدید آن از  نمایندگان مجلس دهم و ریاست آن تشکر و قدردانی کرد و گفت: مجلس دهم زحمات خوبی در ارتباط با دیپلماسی پارلمانی کشید و امیدواریم تعاملات بین وزارت خارجه و مجلس جدید تعاملات خوب همچون گذشته ادامه پیدا کند.

موسوی همچنین با اشاره به حضور مکرر ظریف در صحن علنی مجلس دهم و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: آقای ظریف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تنها وزیری بوده که به این تعداد در صحن علنی مجلس و کمیسیون‌ امنیت ملی حضور پیدا کردند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد آخرین پیگیری‌های این وزارتخانه در مورد مجازات و پیگیری عاملان ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی گفت: همانطور که پیش  از این گفته‌ایم یک ستاد ویژه‌ای برای پیگیری این موضوع در وزارت خارجه تشکیل شده که این ستاد دارای کمیته‌های مختلفی است که یکی از این کمیته‌ها کمیته حقوقی است که در حال پیگیری این موضوع است ما در حال حاضر همکاری نزدیکی با دولت عراق و با نهادهای داخلی کشور از جمله قوه قضاییه داریم به نهادهای بین المللی در این ارتباط نامه نوشتیم و شکایت کردیم.

موسوی گفت: این موضوع تا حصول نتیجه و محاکمه عاملین این ترور در دستور کار  وزارت خارجه خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این که وزارت خارجه بوسنی اعلام کرده است که از آقای روحانی برای شرکت در مراسم سالگرد فاجعه صربنیست‌ها اظهار کرد: اتفاق رخ داده فاجعه‌ای بود که برای بشریت رخ داد و در قرن‌های متمادی این فاجعه از یاد بشر نمی‌رود ما هر ساله سعی کرده ایم که نسبت به این فاجعه ابراز نظر کنیم و واکنش نشان دهیم از طریق سفارت‌ خانه‌هایمان یا هیات‌هایی که اعزام کردیم.

وی ادامه داد: امسال نیز دعوت نامه‌های مختلفی برای شرکت در این مراسم رسیده است ولی مطمئن نیستم با توجه شیوع ویروس کرونا این زمینه فراهم باشد که این مراسم به صورت حضوری و انجام سفرهای خاص  برگزار شود.

وی ادامه داد: اگر تا آن موقع موانع برطرف شود جمهوری اسلامی ایران در سطح مناسبی در این مراسم شرکت می‌کند.

این دیپلمات کشورمان در مورد تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران و واکنش کشورمان به این موضوع گفت: تیم‌های کارشناسی ما در حال بررسی تبعات این تحریم‌ها در جریان همکاری‌ است که ما با کشورهای مختلف در این زمینه داریم.

وی با بیان این که اگر این تحریم‌ها اثر سوء خاصی بر روی ما بگذارد واکنش مناسب نشان خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به توانمندی‌ داخلی ایران برای پیشبرد فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود گفت: احساس می‌کنیم که می‌توانیم از طریق توانمندی‌های داخلی و دانشمندان خوبی که در کشور داریم به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه دهیم اما در مورد واکنش به تصمیم اخیر آمریکا همانطور که گفتم باید بگذاریم که کارشناسان نظر کارشناسی خود را در مورد آثار این تحریم‌ها ارائه کنند و سپس در این مورد واکنش مناسب نشان خواهیم داد.

وی همچنین در مورد دخالت آمریکا در امور داخلی چین  از جمله مسئله هنگ کنگ اظهار کرد: خوی آمریکایی ها دخالت در امور داخلی سایر کشورها است به خصوص کشورهایی که همسو با آنها نباشند گرچه ما مشاهده کردیم که آنها حتی در امور داخلی کشورهای همسوی خود نیز دخالت می‌کنند.

موسوی با بیان این که آمریکایی‌ها در امور داخلی کشورهای مستقلی چون  ایران و چین  مداخله آشکار می‌کنند و ایران همواره مخالفت خود را با این مداخلات اعلام کرده است گفت: ما هنگ  گنگ را جزو سرزمین اصلی چین می‌دانیم و با توجه به سوابق تاریخی این منطقه با فرمول یک کشور دو سیستم اداره می‌شود اما از آن جا که طبع آمریکایی ها و برخی کشورهای غربی استفاده از برخی روزنه‌ها و منافذ است آنها سعی می‌کنند با دخالت در امور مردم را به سمت دیگری بکشانند و این موضوع با واکنش چین رو به رو شده است.

موسوی افزود: ما دخالت در چین را محکوم می کنیم و بر اصل "چین واحد" پایبند هستیم  و به آمریکایی ها تاکید می‌کنیم که از دخالت در امور کشورهای مستقل دست بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که ادعا شده است دو تن از شهروندان ایرانی توسط پهپادهای ترکیه‌ای در خاک اقلیم کردستان مورد هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند گفت: ادعاهایی شده است که دو تن از هم وطنان ما در خاک عراق توسط پهپادهای ترکیه‌ای جانشان را از دست دادند ما در این زمینه گزارش‌های غیر رسمی دریافت کردیم و بررسی موضوع ادامه دارد تا مشخص شود نحوه جان باختن آنها چگونه بوده است.

وی ادامه داد:  با توجه به این که در این قضیه ادعا شده که توسط کشور ثالثی و در خاک کشور دیگری جان خود را از دست دادند موضوع کمی ابعاد پیچیده حقوقی پیدا کرده و سه کشور درگیر هستند و باید ابعاد این موضوع مشخص شود.

وی ادامه داد: وزارت خارجه در ارتباط با این موضوع پیگیری‌ها را از دولت ترکیه، عراق و اقلیم کردستان انجام داده است و وقتی این پیگیری‌ها نهایی شد و گزارش رسمی آن به دست ما رسید آن را به اطلاع عموم می‌رسانیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد برخی مباحث منتشر شده مبنی بر احتمال خرید سلاح از سوی ایران از کشور روسیه گفت: امیدواریم محدودیت‌های ایجاد شده در این ارتباط برای ایران برداشته شود و ما بتوانیم در قالب تجارت آزاد با کشورهایی  که تشخیص می‌دهیم در این زمینه  در ارتباط با خرید و فروش داد و ستد داشته باشیم و انشاء الله هیچ گونه محدودیتی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی همچنین در مورد برخی اخبار منتشر شده در ارتباط با فعالیت آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در برخی کشورهای پیرامونی ایران از جمله گرجستان افزود: نگرانی در مورد این گونه فعالیت‌ها که سلامت بشر را به خطر بیندازند همواره وجود داشته و ایران این گونه اقدامات را که منجر به آسیب رساندن به سلامت بشر می‌شود را محکوم کرده است.

وی با بیان این که در مورد موضوع گرجستان اطلاعی ندارم افزود: این گونه فعالیت‌ها باید تحت بازرسی سازمان‌های خاص جهانی باشندو رها کردن آمریکایی ها در سرزمینهای مختلف و اجازه دادن کشورها به آنها که از خاکشان برای انجام آزمایش‌های خاص استفاده کنند که منجر به اتفاقات تروریستی و بیولوژیک می‌شود و امنیت بین المللی را مخدوش می‌کند  امری نگران کننده  و محکوم است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی تأکید کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران لحظه‌ای از فتنه‌سازی‌ها و حیله‌گری‌های نوین علیه این سرزمین غفلت نکرده و هر نوع خطای محاسباتی دشمن را قاطعانه و بی‌درنگ پاسخ خواهند داد.

 متن پیام سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت فرارسیدن سی و یکمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

سی و یکمین سالگرد ارتحال جانسوز و ملکوتی معمار کبیر انقلاب و بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (رحمةالله علیه) و پنجاه و هفتمین سالگشت قیام خونین پانزدهم خرداد ماه که مقدمه پیروزی نهضت اسلامی و فروپاشی نظام منفور شاهنشاهی و پدیدار شدن تحولات شگرف جهانی گردید، را گرامی داشته و به روح تابناک امام بت‌شکن و احیاگر اسلام ناب محمدی (ص) در عصر جاهلیت ثانی - که استقلال کشور و آزادی ملت عظیم‌الشأن ایران از یوغ رژیم منحوس و وابسته پهلوی را با استقرار نظام مقدس اسلامی رقم زد - درود می‌فرستیم.

با گذشت ۳۱ سال از عروج آسمانی آن رهبر الهی و زعامت خلف صالح و جانشین شایسته، بصیر و ژرف‌اندیش آن حضرت، امام خامنه‌ای عزیز (مدظله‌العالی) انقلاب و نظام اسلامی به‌رغم تمامی توطئه‌ها و فتنه‌آفرینی‌های اردوگاه سلطه و صهیونیسم و ارتجاع پلید منطقه‌ای، از جنگ تمام‌عیار رسانه‌ای و تهاجم فرهنگی و نرم تا تحریم و جنگ اقتصادی و تهدیدهای نظامی و عملیات روانی بی‌وقفه و پیوسته، با اتکال به خداوند متعال و راهبری حکیمانه ولی فقیه زمان و تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی و بومی و راهبردهای هوشمندانه و قدرتمند توانسته است بر عمق نفوذ راهبردی و اقتدار فکری و معنوی و وسعت عمل تأثیرگذار برای توانمندسازی بیداری و مقاومت اسلامی و رویارویی ضد استکباری و ضد سلطه ملت‌ها در جغرافیای جهان اسلام و فراتر از آن بیافزاید و در این راستا نقش‌آفرینی قدرت عملیات گفتمانی خود برای بازیگری مثبت و تعیین‌کننده در عرصه بین‌المللی و سنگرهای کلیدی جهان را به واقعیتی ملموس و غیرقابل انکار تبدیل نماید.

مقاومت فعال و پیش‌رونده و نه مقاومت ایستا و منفعل! که با تشکیل هسته‌های مقاومت در جهان اسلام و قدرت‌نمایی در جبهه مقاومت غرب آسیا متبلور و با شکست توطئه جهانی داعش، تروریسم تکفیری و جنگ‌های نیابتی و طرح شوم «خاورمیانه بزرگ» و بی‌تأثیر کردن رویای «معامله قرن»، مقدمات خروج آمریکا از منطقه را به مطالبه‌ای منطقه‌ای و بلکه جهانی تبدیل کرده است، از راهبردهای معجزه‌گون و غیرقابل باوری است که بی تردید با الهام از اندیشه و وصایای جاودان امام عظیم‌الشأن و راهبردهای حکیمانه و علوی سکان‌دار شجاع انقلاب مقام عظمای ولایت و رهبری (مدظله‌العالی) و وحدت، بصیرت و بیداری ملت ایران و حماسه فداکاری و ایثار نیروهای مسلح و مدافعان حرم - که بر پیشانی آن نام سیدالشهدای مقاومت، سردار سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی - می‌درخشد حاصل شده است.

در چنین ایامی که جامعه بین‌الملل تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا شرایط نادری را سپری می‌کند و مردم ایران پاسداشت یاد و نام و آرمان امام راحل در این وضعیت استثنایی را فریضه‌ای سترگ می‌داند، خدای بزرگ را شاکریم که به برکت روحیه و اعتقاد قلبی این ملت شایسته و مؤمن به نصرت الهی و گفتار و رهنمود ولی فقیه، خروجی اتاق‌های فکر و جنگ آمریکایی‌ها و جبهه ضد انقلاب داخلی و خارجی که در منشور هزار رنگ دشمنی‌های خود، در هم شکستن روحیه مقاومت و ایستادگی ایران و ایرانی را طراحی و دنبال می‌کردند باطل و در تصویری معکوس، برخلاف خواست «طاغوت اعظم» و قبیله «شیطان بزرگ»، منظومه اقتدار و عظمت و بلندای عزت و رفعت میهن اسلامی با عبور سرافرازانه از گردنه‌های سخت و ماجراهای سهمگین، بالنده‌تر و پر فروغ‌تر از همیشه، پشتوانه بنای «تمدن نوین اسلامی» و فراهم‌سازی مقدمات «ظهور» شده است.

بی شک در تداوم این راه مبارک و مسیر تمدن‌ساز، فرزندان غیرتمند ملت شریف ایران در ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و بسیج مستضعفین با تجدید عهد دیرین خود با امامین انقلاب اسلامی و شهیدان عالی‌قدر، پرچم پر افتخاری که خمینی کبیر (ره) و خامنه‌ای عزیز (مدظله‌العالی) برای صیانت از استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ملی و پیش‌روندگی این کشور برافراشته‌اند، همچنان در اهتزاز نگه داشته و با نصب‌العین قرار دادن منویات و فرامین فرماندهی معظم کل قوا (مدظله‌العالی) راهبرد «ارتقای قدرت بازدارندگی»، «ظرفیت‌افزایی دفاعی حداکثری» و «روزآمدسازی تاکتیک‌های تهاجمی متناسب با تهدیدهای متصور از جبهه دشمنان»، لحظه‌ای از فتنه‌سازی‌ها و حیله‌گری‌های نوین علیه این سرزمین مقدس غفلت نکرده و همان‌گونه که بارها اعلام کرده‌ایم «هر نوع خطای محاسباتی آنان در هر زمان و هر مکان را قاطعانه و بی‌درنگ با پاسخ متقابل مواجه خواهیم ساخت».

سرلشکر پاسدار محمد باقری . رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی تأکید کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران لحظه‌ای از فتنه‌سازی‌ها و حیله‌گری‌های نوین علیه این سرزمین غفلت نکرده و هر نوع خطای محاسباتی دشمن را قاطعانه و بی‌درنگ پاسخ خواهند داد.

 متن پیام سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت فرارسیدن سی و یکمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

سی و یکمین سالگرد ارتحال جانسوز و ملکوتی معمار کبیر انقلاب و بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (رحمةالله علیه) و پنجاه و هفتمین سالگشت قیام خونین پانزدهم خرداد ماه که مقدمه پیروزی نهضت اسلامی و فروپاشی نظام منفور شاهنشاهی و پدیدار شدن تحولات شگرف جهانی گردید، را گرامی داشته و به روح تابناک امام بت‌شکن و احیاگر اسلام ناب محمدی (ص) در عصر جاهلیت ثانی - که استقلال کشور و آزادی ملت عظیم‌الشأن ایران از یوغ رژیم منحوس و وابسته پهلوی را با استقرار نظام مقدس اسلامی رقم زد - درود می‌فرستیم.

با گذشت ۳۱ سال از عروج آسمانی آن رهبر الهی و زعامت خلف صالح و جانشین شایسته، بصیر و ژرف‌اندیش آن حضرت، امام خامنه‌ای عزیز (مدظله‌العالی) انقلاب و نظام اسلامی به‌رغم تمامی توطئه‌ها و فتنه‌آفرینی‌های اردوگاه سلطه و صهیونیسم و ارتجاع پلید منطقه‌ای، از جنگ تمام‌عیار رسانه‌ای و تهاجم فرهنگی و نرم تا تحریم و جنگ اقتصادی و تهدیدهای نظامی و عملیات روانی بی‌وقفه و پیوسته، با اتکال به خداوند متعال و راهبری حکیمانه ولی فقیه زمان و تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی و بومی و راهبردهای هوشمندانه و قدرتمند توانسته است بر عمق نفوذ راهبردی و اقتدار فکری و معنوی و وسعت عمل تأثیرگذار برای توانمندسازی بیداری و مقاومت اسلامی و رویارویی ضد استکباری و ضد سلطه ملت‌ها در جغرافیای جهان اسلام و فراتر از آن بیافزاید و در این راستا نقش‌آفرینی قدرت عملیات گفتمانی خود برای بازیگری مثبت و تعیین‌کننده در عرصه بین‌المللی و سنگرهای کلیدی جهان را به واقعیتی ملموس و غیرقابل انکار تبدیل نماید.

مقاومت فعال و پیش‌رونده و نه مقاومت ایستا و منفعل! که با تشکیل هسته‌های مقاومت در جهان اسلام و قدرت‌نمایی در جبهه مقاومت غرب آسیا متبلور و با شکست توطئه جهانی داعش، تروریسم تکفیری و جنگ‌های نیابتی و طرح شوم «خاورمیانه بزرگ» و بی‌تأثیر کردن رویای «معامله قرن»، مقدمات خروج آمریکا از منطقه را به مطالبه‌ای منطقه‌ای و بلکه جهانی تبدیل کرده است، از راهبردهای معجزه‌گون و غیرقابل باوری است که بی تردید با الهام از اندیشه و وصایای جاودان امام عظیم‌الشأن و راهبردهای حکیمانه و علوی سکان‌دار شجاع انقلاب مقام عظمای ولایت و رهبری (مدظله‌العالی) و وحدت، بصیرت و بیداری ملت ایران و حماسه فداکاری و ایثار نیروهای مسلح و مدافعان حرم - که بر پیشانی آن نام سیدالشهدای مقاومت، سردار سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی - می‌درخشد حاصل شده است.

در چنین ایامی که جامعه بین‌الملل تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا شرایط نادری را سپری می‌کند و مردم ایران پاسداشت یاد و نام و آرمان امام راحل در این وضعیت استثنایی را فریضه‌ای سترگ می‌داند، خدای بزرگ را شاکریم که به برکت روحیه و اعتقاد قلبی این ملت شایسته و مؤمن به نصرت الهی و گفتار و رهنمود ولی فقیه، خروجی اتاق‌های فکر و جنگ آمریکایی‌ها و جبهه ضد انقلاب داخلی و خارجی که در منشور هزار رنگ دشمنی‌های خود، در هم شکستن روحیه مقاومت و ایستادگی ایران و ایرانی را طراحی و دنبال می‌کردند باطل و در تصویری معکوس، برخلاف خواست «طاغوت اعظم» و قبیله «شیطان بزرگ»، منظومه اقتدار و عظمت و بلندای عزت و رفعت میهن اسلامی با عبور سرافرازانه از گردنه‌های سخت و ماجراهای سهمگین، بالنده‌تر و پر فروغ‌تر از همیشه، پشتوانه بنای «تمدن نوین اسلامی» و فراهم‌سازی مقدمات «ظهور» شده است.

بی شک در تداوم این راه مبارک و مسیر تمدن‌ساز، فرزندان غیرتمند ملت شریف ایران در ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و بسیج مستضعفین با تجدید عهد دیرین خود با امامین انقلاب اسلامی و شهیدان عالی‌قدر، پرچم پر افتخاری که خمینی کبیر (ره) و خامنه‌ای عزیز (مدظله‌العالی) برای صیانت از استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ملی و پیش‌روندگی این کشور برافراشته‌اند، همچنان در اهتزاز نگه داشته و با نصب‌العین قرار دادن منویات و فرامین فرماندهی معظم کل قوا (مدظله‌العالی) راهبرد «ارتقای قدرت بازدارندگی»، «ظرفیت‌افزایی دفاعی حداکثری» و «روزآمدسازی تاکتیک‌های تهاجمی متناسب با تهدیدهای متصور از جبهه دشمنان»، لحظه‌ای از فتنه‌سازی‌ها و حیله‌گری‌های نوین علیه این سرزمین مقدس غفلت نکرده و همان‌گونه که بارها اعلام کرده‌ایم «هر نوع خطای محاسباتی آنان در هر زمان و هر مکان را قاطعانه و بی‌درنگ با پاسخ متقابل مواجه خواهیم ساخت».

سرلشکر پاسدار محمد باقری . رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

تمام سکه و طلا امروز در بازار رشت گران و ربع سکه ارزان شد اما قیمت نیم سکه تغییری نکرد.

 اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد :


تمام سکه بهار آزادی73 میلیون و500 هزار ریال + 100 هزار ریال
نیم سکه بهار آزادی 37 میلیون و 200 هزار ریال بدون تغییر

ربع سکه بهار آزادی 20 میلیون ریال - 200 هزار ریال

هر گرم طلای 18عیار هم 7 میلیون و 270 هزار ریال +20 هزار ریال

ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد، با علی عبدالامیر علاوی، وزیر جدید دارایی دولت عراق دیدار کرد.

 مسجدی در این دیدار  ضمن تبریک به مناسبت انتصاب وزیر جدید دارایی دولت عراق، دعوتنامه دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان را تسلیم مشارالیه نمود.
 در این دیدار، طرفین راهکارهای توسعه مناسبات اقتصادی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

طرف عراقی ضمن تشکر از دعوت همتای ایرانی خویش، ابراز امیدواری نمود تا در آینده نزدیک در راس هیاتی تجاری - اقتصادی از ایران دیدار رسمی به عمل آورد.
 طی سال های اخیر، روابط اقتصادی ایران و عراق گسترش یافته و بر حجم معاملات تجاری افزوده شده است. همه ساله میلیون ها زائر و گردشگر میان دو کشور در تردد هستند.

اولین جلسه فراکسیون محرومیت زدایی و جهادی مجلس یازدهم با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و همچنین نمایندگان گروه های جهادی برگزار شد.

 در اولین جلسه فراکسیون محرومیت زدایی و جهادی مجلس یازدهم که با حضور تعدادی از منتخبین یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نمایندگان گروه های جهادی برگزار شد، برای آشنایی بیشتر معارفه ای بین منتخبین مردم در مجلس و نمایندگان گروه های جهادی صورت گرفت و پس از آن نمایندگان گروه های جهادی به بیان مشکلات موجود در فعایت های خود پرداختند. رسمیت بخشیدن به فعالیت گروه های جهادی و شناسایی و جلوگیری از قوانین فقرزا از مهم ترین محور های سخنان آنان بود.

پس از آنکه نمایندگان گروه های جهادی به بیان مشکلات و مطالبات خود پرداختند، تعدادی از منتخبین مردم در مجلس  شورای اسلامی در سخنانی کوتاه بر حمایت همه جانبه خود از گروه های جهادی تاکید کردند. تلاش برای هم‌افزایی نهادهای پشتیبان گروه های جهادی از مهم ترین محورهای سخنان نمایندگان بود.

احسان قاضی زاده، علی اکبر بسطامی، قاسم احمدی، شهباز حسن پور، روح الله ایزدخواه، حسن همتی، منصور لشکر الهی، صمدالله محمدی، جعفر راستی، احمد محرم زاده، محمد رشیدی، مجتبی یوسفی، ابراهیم رضایی، سارا فلاحی، عبدالناصر درخشان، معین الدین سعیدی، عفت شریعتی، محمدرضا میرتاج الدینی، محمد صالح جوکار، محمدرضا دشتی، معصومه ‌پاشایی، محمدمهدی زاهدی و خاتمی از نمایندگان حاضر در اولین جلسه فراکسیون محرومیت زدایی و جهادی بودند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگویی با ای‌بی‌سی نیوز، مدعی فعالیت ایران در داخل آمریکا شد.

 رابرت اوبرین روز یکشنبه در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی نیوز با طرح این ادعا که ایران، روسیه و چین در نارآرامی‌های اخیر آمریکا نقش داشته‌اند، مدعی شد: به ایران نگاه کنید. آن‌ها قطعا در اینجا فعالیت دارند. ما ابزارهایی در اختیار داریم.
وی در ادامه افزود: ما در حال همکاری نزدیک با متحدان خود هستیم‌. من با همکارانم، مشاوران امنیت ملی گفت‌وگو می‌کنم و در روزهای آتی با آن‌ها دیداری خواهم داشت. دموکراسی جواب خواهد داد.

یک عضو تحریریه ایسنا در یادداشتی با اشاره به اینکه مشمولین سهام عدالت تا ۱۵ خرداد فرصت دارند نحوه مدیریت سهام خود را مشخص کنند، ولی آمار و ارقام نشان می دهد که بسیاری از سهامداران تا کنون به سامانه سهام عدالت مراجعه نکرده‌اند و از این رو روش غیرمستقیم به صورت خودکار برای آنها انتخاب خواهد شد، به روشن نبودن جزییات این روش و ابهاماتی که در رابطه با آن وجود دارد، پرداخته است.

 در یادداشت سیده پونه ترابی آمده است: پس از صدور ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت توسط مقام معظم رهبری در ۹ اردیبهشت امسال، به مشمولین سهام عدالت فرصت داده شده با مراجعه به آدرس اینترنتی www.samanese.ir مدیریت مستقیم را انتخاب کنند. بر این اساس عدم مراجعه مشمولین به سایت مذکور به معنی انتخاب روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام عدالت است.

تشریح روش غیرمستقیم

بر اساس اطلاعاتی که تاکنون اعلام شده، درصورت انتخاب آزادسازی به روش غیر مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت مشمولان، از طریق شرکتهای سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

در این روش سود براساس عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی تعیین و به سهامدار تخصیص پیدا خواهد کرد.

درصد قابل توجهی از سهامداران عدالت هنوز برای انتخاب روش مستقیم به سامانه مراجعه نکرده‌اند که در صورت اقدام نکردن تا ۱۵ خرداد، روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام آن‌ها اتخاذ خواهد شد.

نکات پنهان انتخاب روش غیرمستقیم

در این راستا چند نکته و سوال قابل بررسی است. سوال اول اینکه با توجه به اینکه سرمایه این شرکتها به نسبت تعداد سهامداران هر استان مشخص می‌شود و در برخی استان ها تعداد سهامداران زیاد است، آیا شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت صلاحیت و امکان مدیریت این حجم از دارایی مشمولان سهام عدالت را دارند؟

همچنین این سوال مطرح است که سابقه مدیریت این شرکتها بر اموال و دارایی مردم تاکنون چگونه بوده است و نظارت بر این شرکتها بر عهده چه دستگاهی خواهد بود؟ مجامع این شرکتها چگونه برگزار خواهد شد؟

این سوالات درحالی مطرح می‌شود که شورای عالی بورس تاکنون در ارتباط با مجامع و نحوه مدیریت شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت اطلاع‌رسانی دقیقی انجام نداده است.

در این راستا به نظر می رسد بازمهندسی در ساختار مدیریت این شرکت‌ها ضروری است، زیرا بررسی پیشینه فعالیت این شرکت‌ها (تعاونی‌های سهام عدالت شهرستان و شرکت‌های سرمایه گذاری استانی) نشان می‌دهد در رابطه با نظارت بر فعالیت شرکتهای تعاونی سهام عدالت، سرمایه گذاری های استانی،  پاسخگویی نهادهای مذکور و امکان رسیدگی و نظارت بر نحوه انتخاب و انتصاب مدیران این شرکتها در گذشته ضعف وجود داشته است.

عدم برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام توسط اکثریت شرکتهای تعاونی و عدم دسترسی به صورتهای مالی شفاف این شرکتها نکته قابل توجه دیگری است.

از سوی دیگر امکان معرفی نمایندگان واقعی سهامداران در مدیریت شرکتهای سرمایه پذیر وجود ندارد؛ درحالی که امکان تداوم ورود اعضای حزب یا گروه متشکل از اقوام یا خواص، به‌ویژه معضلات ناشی از وضعیت هیات مدیره‌های انتصابی در شرکتهای تعاونی وجود دارد.

نبود مدیریت تخصصی در شرکتهای سرمایه گذاری استانی، عدم امکان تفکیک مدیریت و مالکیت (امکان‌پذیر نشدن اعمال حقوق مالکانه توسط مشمولان)، نبود چابکی لازم و هزینه های بالای مدیریتی اداره سبد سهام عدالت در طرح فعلی از دیگر موارد قابل بررسی است.

یک متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه به نظر می‌رسد که ترس مردم از کرونا ریخته است و نسبت به قبل کمتر مسائل بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت می‌کنند، گفت: در حال حاضر در خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان موج دوم اپیدمی در حال جریان است. در تهران نیز موج دوم به صورت بسیار آهسته و بطئی پیش می‌رود و در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی، منتظر موج سوم هم هستیم.

دکتر مسعود مردانی  با اشاره به درگیری عروق در بیماری کووید-۱۹، گفت: وقتی فردی به کرونا مبتلا می‌شود، در آنزیم‌های رگ داخل ارگان‌های مختلف یک ضایعه التهابی ایجاد می‌کند و می‌تواند منجر به آمبولی شود. به همین دلیل است که اگر رگ قلب را بگیرد، منجر به سکته قلبی و اگر هم رگ مغز را درگیر کند، منجر به سکته مغزی می‌شود یا اگر رگ کلیه را درگیر کند، نارسایی کلیه ایجاد می‌شود.

وی افزود: از هفته‌های ابتدایی بروز بیماری که مشاهده شد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ دچار ترومبو آمبولی (آمبولی ریه) می‌شوند، متوجه درگیری عروقی نیز شدند. بر همین اساس تمام بیمارانی که به کرونا مبتلا شده و در بیمارستان بستری می‌شوند، برای پیشگیری از آمبولی در آنها برایشان داروهای ضدانعقاد مانند هپارین و... تجویز می‌شود.

مردانی تاکید کرد: بنابراین کووید-۱۹ ربطی به خون ندارد، بلکه عروق را درگیر می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به بازگشایی صحن حرم‌های مطهر، اظهار کرد: طبق آخرین آماری که وزارت بهداشت ارائه کرده، متاسفانه ترس مردم از کرونا ریخته و نسبت به قبل کمتر مسائل بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت می‌کنند. بیشتر مسافرت می‌روند و یا در مجامع عمومی حاضر می‌شوند. این اقدامات می‌تواند منجر به افزایش گردش ویروس شود. بنابراین با توجه به این بازگشایی‌ها، همچنان باید مسائل بهداشتی را در همه جا رعایت کنند.

مردانی تاکید کرد: واقعا خطرناک است که فردی که دچار علائم تب، سرفه، تنگی نفس و... است، در مجامع عمومی حاضر شود. بر همین اساس از مردم می‌خواهیم که در صورتی که این علائم را دارند، به هیچ وجه از خانه بیرون نیایند و به طور مرتب دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند. اگر کار ضروری ندارند، در خانه بمانند و فقط در صورت ضرورت سفرهای بین شهری و درون شهری داشته باشند. در غیر این صورت همان اتفاقی که در خوزستان افتاد، گریبانگیر استان‌های دیگرمان هم می‌شود.

وی همچنین گفت: در عین حال مشاغل هم با ظرفیت کامل بازگشایی شده‌اند، اما در تمام ادارات فعالیت آشپزخانه، آبدارخانه، محل سرو غذا و همه جاهایی که منجر به تجمع می‌شود را ممنوع کردند. افراد در محل کار حتما فاصله اجتماعی را رعایت کنند و اگر کسی از کارکنان علامت دارد، جدا از حضور در محل کار خودداری کند. فاصله اجتماعی را در ادارات و کارخانه‌ها و در سایر مکان‌های عمومی حفظ کنند. در عین حال استفاده از ماسک هم در محل کار به ویژه در اتاق‌هایی که بیش از ۱۰ نفر در آن حضور دارند، توصیه می‌شود.

مردانی درباره احتمال بروز موج دوم کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر در خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان موج دوم اپیدمی در حال جریان است. در تهران نیز موج دوم به صورت بسیار آهسته و بطئی پیش می‌رود. حتی ما منتظر موج سوم بیماری هستیم. بنابراین اگر مردم مراقبت نکنند، ممکن است موج سوم بیماری هم اتفاق افتد.

  1. پربیننده ترین