انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان، با تکیه بر توانمندی تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و هماهنگی های مناسب بین بخشی در استان؛ با مشارکت اورژانس هوایی کشور، تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان های شهید رجایی تهران و رازی رشت، به انجام رسید.

رشت خبر : دکتر ارسلان سالاری رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان درباره این مهم اظهار داشت: قلب نوجوان ١٦ساله گیلانی که بر اثر سانحه تصادف با موتور سیکلت دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده ایثارگرش، با جت اختصاصی سازمان اورژانس هوایی کشور به تهران انتقال یافت.

این مقام مسوول ادامه داد: بر اساس هماهنگی های به عمل آمده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اداره پیوند وزارت بهداشت، صبح امروز برای سومین بار قلب یک بیمار مرگ مغزی در بیمارستان رازی رشت پس از فراهم آوری در سریع ترین زمان ممکن (حدود یکساعت) به صورت هوایی به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد تا به یک کودک ٥ ساله نیازمند پیوند زده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه این مهم، با مشارکت سازمان اورژانس هوایی کشور، اداره کل پیوند وزارت بهداشت و با بکار گیری جت اختصاصی، آمبولانس، موتور لانس انجام شد، خاطرنشان کرد: انتقال این عضو پیوندی، با همکاری سازمان اورژانس هوایی کشور، اورژانس ۱۱۵ گیلان، هواناجا، نیروی انتظامی، فرودگاه گیلان، دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، تهران و ستاد وزارت بهداشت صورت گرفت.

دکتر سالاری با اشاره به این که، کبد این نام آور گیلانی به یک مرد ٥٨ ساله پیوند زده شد، تصریح کرد: دو کلیه این نوجوان، به یک زن ٤٩ ساله و یک مرد ٥٠ ساله پیوند شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان سخنان خود، بیان کرد: این ششمین مورد پیوند کبد در سال ٩٨ و شانزدهمین پیوند کبد و در مجموع هجدهمین پیوند در گیلان بوده است.

گفتنی است: این دهمین انتقال هوایی قلب در کشور و سومین در گیلان است که توسط اورژانس هوایی وزارت بهداشت به انجام می رسد. پیش از این دوانتقال هوایی عضو پیوندی کشور نیز در سال جاری با تکیه بر توانمندی تیم درمان گیلان، هماهنگی های تیمی و بین بخشی مناسب در گیلان رقم خورده است. بی شک، برای تحقق چنین دستاورد بزرگی، علاوه بر دانش، دستیابی به بالاترین سطح هماهنگی در دستگاه های متولی جهت مدیریت زمان امری ضروری است و گیلان در حال حاضر از این حیث در زمره استان های پیش رو کشور می باشد.

محمد حسن علیپور عضو هئیت رئیسه شورای اسلامی شهر رشت در گفتگویی از تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری رشت با مدارک دانشگاهی خبر داد.

 رشت خبر : وی گفت:با پیگیری های مهندس عباسقلی زاده مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان و تلاش های صورت گرفته بحث قرارداد نیروهای شرکتی با مدارک تحصیلی بالا بزودی انجام خواهد شد.

 علیپور تصریح کرد:این اتفاق می تواند انگیزه کار این نیروها را دوچندان کند و ثبات کاری را در زندگی آنها جاری سازد.

 وی خاطرنشان کرد:در تلاش هستیم در سریع ترین زمان ممکن این موضوع را عملی سازیم تا آرامش را به این قشر زحمت کش هدیه دهیم.

 این عضو شورا در ادامه اذعان داشت:قطعا اولویت بعدی،سامان دهی نیروهای شرکتی با مدارک تحصیلی پایین تر است،چرا که آنها هم حق دارند برای کار کردن، آرامش و امنیت شغلی کافی داشته باشند‌ و ما در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد‌

مهدی ولی پور مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان از امدادرسانی پرسنل و امدادگران جمعیت هلال احمر گیلان در محور لاریخانی شهرستان سیاهکل خبر داد

رشت خبر : مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان ضمن اشاره به آغاز بارش برف در ارتفاعات شهرستان سیاهکل استان گیلان بیان کرد: طبق پیشبینی های صورت گرفته از سوی سازمان هواشناسی، بارش برف از ظهر روز جاری در ارتفاعات شهرستان سیاهکل آغاز و در مناطق مختلف برفگیر ارتفاع برف به ۱۰ سانتی متر نیز رسیده است.

ولی پور با بیان اینکه ریزش برف در مسیر تردد همچنان ادامه دارد،اظهار کرد: ۲ دستگاه خودروی امدادرسان و ۵ تن از امدادگران جمعیت هلال احمر استان گیلان به ۲۰ خودرو در مسیر امدادرسانی کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان با اشاره به آماده به کار بودن کلیه تجهیزات، خودروها، قایق ها،پمپ ها و امکانات زمستانه و سیلاب جمعیت هلال احمر استان گیلان اذعان داشت: با توجه به پیشبینی سازمان هواشناسی و پایداری شرایط ناپایدار جوی تا پایان هفته آینده آمادگی کلیه همکاران و نجاتگران جمعیت هلال احمر استان گیلان به صورت صددرصد حفظ شود.

ولی پور تصریح کرد: ارتباط مستمر با گروه های آفرود و هیات های کوه نوردی و مدیریت بحران در شهرستان ها و دهیاری ها برقرار است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان ضمن اشاره به رعایت توصیه های ایمنی در مسیر ارتفاعات شهرستان سیاهکل خاطرنشان کرد: در حال حاضر مسیر رفت و آمد در محور ارتفاعات گیلان، مسیر های صعب العبور نظیر ییلاقات شهرستان املش و اشکورات رحیم آباد شهرستان رودسر و جاده اسالم به خلخال و محور ارتفاعات شهرستان سیاهکل میسر شده و عبور با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

مهدی ولی پور افزود: مسافرینی که تا هفته آینده قصد سفر به استان گیلان و نقاط کوهستانی را دارند حتما از زنجیر چرخ استفاده کنند.

حسن روحانی در دیدار مسئولان نظام، میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، سفیران کشورهای اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم با رهبر انقلاب اسلامی اظهارداشت: در این روز میلاد با سعادت، همه از خدا می خواهیم  دنیای اسلام، متحد، برادر و در کنار هم بتواند در برابر انواع ظلم ها و تجاوزها به پیروزی بزرگ دست یابد.

رشت خبر : رئیس‌جمهور در این دیدار که در سالروز ولادت با سعادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) انجام شد؛با تبریک عید سعید میلاد پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و فرزند برومندش امام جعفر صادق(ع) به  محضر رهبر انقلاب اسلامی، همه مسلمانان جهان، ملت بزرگ ایران ، سفرای اسلامی مقیم در تهران و همچنین میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی گفت: زاده امروز، در جهان و دنیایی پا به عرصه وجود گذاشت که سراسر آن را تبعیض ، فساد ، ظلم ، جنگ و خونریزی فرا گرفته بود و  افتخار آنها به قبیله، قدرت بازو و شمشیر و هدف آنها استیلا بر اموال و سرزمین دیگران بود.

روحانی ادامه داد: در این دوران، زنان به عنوان شهروندان درجه دوم در جامعه محسوب می شدند و جنگ خونینی بین قبایل ، ادیان و مذاهب در طول آن دهه ها استمرار داشت و دو امپراطوری عظیم و بزرگ در شرق و غرب بر جهان سلطه یافته بودند؛ در شرق امپراطوری ساسانی و در غرب امپراطوری روم و بقیه تمدن‌ها از جمله چین ، هند و مصر جایگاه چندانی در نظم جهانی آن زمان نداشتند.

 رئیس جمهور اظهار داشت: مردی از جوار کعبه نوایی به گوش جهانیان رساند که با همه صداها متفاوت بود، او برای مردم کتاب آسمانی ، حکمت و میزان آورده بود؛ میزان و ترازویی که با همه ترازوهای گذشته فرق داشت.

روحانی افزود: در این میزان  و ترازو، قبیله آنچنان سبک بود که نشانی از او نبود، ثروت و جنسیت وزنی نداشت اما صداقت ، علم ، ایمان ، وحدت و یگانگی و برابری، بالاترین وزن را در این میزان داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه " او پیامبر و در عین حال راهبر، پیشوا، امام و حاکم بود اما مقدم بر حکومت پیامبر، حکمت او بود و این راز موفقیت پیامبر بود"، گفت: پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) همه را در کنار هم یکسان قرار داد؛ از سیاه ، سفید ، عرب و عجم گرفته تا زن ، مرد ، فقیر و ثرومند، همه یکسان بودند و تنها معیار، بزرگی ، تقوا، پاکدامنی ، علم ، جهاد و فداکاری بود.

روحانی خاطرنشان کرد: پیامبر عظیم الشان اسلام با ایمان، قانون، اخلاق و پیمان، جامعه را اداره کرد، او تنها با مردها پیمان نبست و بیعت نکرد، زنان هم در کنار مردان بودند. او پیمانش تنها با مسلمانان نبود، با اهل کتاب و یهود هم پیمان بست و اساس و زیربنایش در پیمان عقبه بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه "او با هر جمعیتی پیمان می بست یک معیار بود"، گفت: پیامبر هیچگاه هیچ پیمانی را نشکست، آنها بودند که پیمان شکن بودند اما او پای پیمان خود تا اخر ایستاد و مدینه النبی را ساخت و حکومتی را استقرار بخشید که هنوز هم بهترین الگو برای اداره جامعه است.

روحانی اظهار داشت: او خود را بر دیگران مقدم نمی دانست و پیامبر و مردم و حتی بردگان در اجرای شریعت و قانون مساوی بودند و حتی خداوند به پیامبر (ص) می گوید اگر تو کج راه بروی مجازات تو سنگین تر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه از نظر پیامبر همه در برابر قانون یکسان و مساوی هستند، گفت: پیامبر به جز قرآن که معجزه آسمانی او بود، معجزه بزرگ دیگری هم آورد و او با اخلاقش بزرگترین معجزه اجتماعی و فضیلتی را در جامعه به جهانیان نشان داد.

روحانی تصریح کرد: او با معجزه سیاسی‌اش پیمانی را بست و صلحی را امضا کرد که از دهها و صدها جنگ برتر و بالاتر بود و خدا مدال فتح را به پیامبر در آن صلح عطا کرد و نه در جنگ؛ "إِنَّا فَتَحْنَا لَکَ فَتْحًا مُبِینًا " . و همان صلح کنار مکه بود که بزرگترین پیروزی را در سال های بعد به ارمغان آورد و به همان شهری که پیامبر را از آن بیرون رانده بودند و قصد جانش را داشتند بازگشت، بدون آنکه خونی ریخته شود.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه پیامبر با معجزه کتاب ، حکمت ، اخلاق و سیاستش، تمدن نوینی را برای جهان به ارمغان آورد، تصریح کرد: امروز ما به عنوان مدعیان پیروی از پیامبر و ایجاد حکومتی بر مبنای الگوی حکومت نبوی همانند او بدنبال امپراطوری نبوده‌ایم و نیستیم.

روحانی تاکید کرد: نفوذ ما در منطقه بدلیل قدرت ما و توانمندی نظامی و علمی و جایگاه استراتژیک جغرافیایی نیست، نفوذ ما بخاطر دعوت انقلاب اسلامی و نفوذ انقلاب است که دلها را به خود جذب کرده است.

رئیس جمهور افزود: ما به انقلابی ایمان داریم و مردم برای آن فداکاری کردند که برای اسلام و تحقق اخلاق نبوی است و امروز که مردم در عراق ، سوریه ، لبنان ، بحرین ، یمن و .. رابطه نزدیکی با ایران احساس می کنند به خاطر جاذبه دعوت و پیام بزرگ انقلاب اسلامی است که در مسیر و راه پیامبر اسلام(ص) است.

روحانی یادآور شد: فرزندان ما در عراق و سوریه به عنوان مستشار حضور یافتند و جان خود را برای مبارزه با تروریسم در کنار ملت ها در طبق اخلاص قرار دادند، فرزندان ما در عراق، سوریه و لبنان و هر کجا حضور داشته باشند ، آزادی انسان معیار آنها است و مسلمان، مسیحی، یهودی، ترک ، عرب و یا کرد برای آنها یکسان است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نه فارس بودن از نگاه ما امتیاز است و نه عرب بودن امتیاز محسوب می شود، اظهارداشت: امتیاز اصلی برای ما پیروی از رسول خداست ، ما استیلا بر خاک و خوی امپراطوری نمی خواهیم، آنچه در منطقه می خواهیم  برادری، وحدت ، پیروی از رسول خدا و پرچمداری او می باشد.

روحانی با بیان اینکه خداوند با پیامبرش بر ما منت گذاشت، گفت: هر کجا خدا بر ما منت گذاشت، برای رسولش بود یا اسلامش یا نجات از ظلم و کفر بود. خداوند بر ما منت گذاشت تا جایگاه این گوهر گرانبها را بدانیم و در کنار آن، برای وحدت بر ما منت گذاشت.

معصومه آقاپور درباره افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین گفت: متاسفانه یک سیاست شتاب‌زده اتفاق افتاد.

رشت خبر : این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون چندین بار تصمیم به افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین داشتند که ما نمایندگان مجلس بدون در نظر گرفتن جناح سیاسی با آن مخالفت کردیم.

وی ادامه داد: تاکنون سه سناریو مطرح شده که با مخالفت نمایندگان مواجه شده بود. باید گفت با این تصمیمی که گرفته شد اقتصاد ایران که نفس نفس می‌زند از نفس خواهد افتاد.

نماینده مردم شبستر درباره این که مصوبه با امضاء سران سه قوا تصویب شده است و رئیس مجلس هم آن را امضاء کرده است، گفت: بله امضاء رئیس مجلس بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان صورت گرفته است.

نهمین جلسه رسیدگی به پرونده ۹ متهم اقتصادی به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی لحظاتی قبل آغاز شد.

رشت خبر : نهمین جلسه رسیدگی به پرونده ۹ متهم اقتصادی صبح امروز (شنبه) به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی آغاز شد.

۲۶ شهریور ماه، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار و طی آن، کیفرخواست متهمین توسط نماینده دادستان قرائت شد و نماینده حقوقی بانک ملت و وکیل شرکت پارس کیش شکوائیه خود را بیان کردند. در این جلسه متهم فلاحتیان بخشی از دفاعیات خود را بیان کرد و نماینده دادستان توضیحاتی در خصوص اقدامات متهمین ارائه کرد و گفت: متهمان با وجوه بانک ملت به خرید کشتی مبادرت کرده‌اند.

در دومین جلسه رسیدگی به این پرونده، وکیل شرکت طرح اندیشه بهساز ملت اظهارات خود را بیان کرده و متهم فلاحتیان ادامه دفاعیاتش را ارائه کرد. مدیرعامل شرکت پارسیس کیش نیز مطالبی ارائه کرد و نماینده دادستان نیز توضیحاتی در خصوص اظهارات متهم و تخلفات صورت گرفته توسط سایر متهمین این پرونده بیان کرد.

در سومین جلسه از دادگاه رسیدگی به این پرونده، نماینده دادستان ادامه توضیحاتش از جلسه قبل را ارائه کرد و همچنین متهم فلاحتیان به ادامه دفاعیاتش پرداخت و وکیل مدافع او نیز دفاعیاتش را بیان کرد.

در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده که ۱۶ مهر ماه برگزار شد، وکیل مدافع متهم فلاحتیان ادامه دفاعیاتش را ارائه کرد و وکیل شرکت بهساز ملت نیز توضیحاتی را در خصوص دفاعیات این وکیل مطرح کرد. همچنین در این جلسه قهرمانی نماینده دادستان نیز توضیحاتی در رابطه با دفاعیات وکیل فلاحتیان ارایه کرد.

در پنجمین جلسه رسیدگی، وکیل مدافع متهم فلاحتیان ادامه دفاعیاتش را بیان کرد و متهم اسماعیل احدی نیز تفهیم اتهام شد و دفاعیات خود را بیان کرد.

همچنین قهرمانی نماینده دادستان نیز توضیحاتی در خصوص دفاعیات وکیل فلاحتیان بیان کرد و از او خواست که مستندات دلایل خود را به دادگاه ارائه کند و در خصوص دفاعیات متهم احدی نیز توضیحاتی ارائه کرد.

در ششمین جلسه از رسیدگی به این پرونده که ۱۲ آبان‌ماه برگزار شد نماینده دادستان اظهار کرد: اسنادی که وکیل آقای فلاحتیان ارائه کرد افشاکننده یک شبکه فساد است که خودشان هم متوجه آن نشدند چرا که بخشی از پول‌ها به حساب شرکت مینیون رفته است که سند غارت‌گری سرمایه‌هاست.

همچنین در این جلسه وکیل متهم احدی به ارایه دفاعیات خود پرداخت.

در هفتمین جلسه رسیدگی به این پرونده متهمین اسماعیل احدی و ابوالحسنی به ارایه دفاعیات خود پرداختند و قهرمانی نماینده دادستان نیز در این جلسه خطاب به وکیل فلاحتیان گفت: شما باید توضیح دهید که سرنوشت ۱۱۰ میلیون درهم کجاست و چه شده است؟

در هشتمین جلسه رسیدگی متهم ابوالحسنی ادامه دفاعیات خود را مطرح کرد و نماینده دادستان نیز توضیحاتی در این رابطه اظهار کرد.
همچنین نمایندگان شرکت بهساز طرح و اندیشه و بانک پارسیان توضیحات خود را ارائه کردند.

در ادامه این جلسه وکیل مدافع متهم حسین ابوالحسنی نیز به ارایه دفاعیات خود پرداخت.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همه منابع مالی افزایش قیمت بنزین که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است به بیش از ۶۰ میلیون نفر اختصاص خواهد یافت.

رشت خبر : «محمد باقر نوبخت» در گفت و گویی درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد.

وی گفت: از هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: انشاالله تا ظرف یک هفته آینده و در کمتر از 10 روز هرگونه منابع مالی ناشی از افزایش قیمت بنزین به حساب خانوارها پرداخت خواهد شد و مطمئن باشید همه کسانی که استحقاق دریافت آن را دارند از این یارانه معیشتی برخوردار خواهند شد.

نوبخت یادآورشد: حتی یک ریال از این منابع مالی به غیر از پرداخت مستقیم به خانوارها انجام شود بر خلاف قانون خواهد بود و ما نمی‌توانیم کاری به غیر این انجام دهیم و در تلاشیم همه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از محل فروش افزایش قیمت بنزین را به همه افراد واجد شرایط پرداخت کنیم.
معاون رئیس جمهور بیان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی روسای سه قوه مقرر شده که تمام منابع ناشی ازافزایش قیمت بنزین به خود مردم برگردد و رئیس جمهوری اسلامی ایران مقرر کردند در شرایط فعلی کشور همه منابع مالی این اقدام برای تقویت معیشت مردم به خانوارهای ایرانی اختصاص یابد.

وی گفت: پیشتر تعدادی از خانوارها برای کمک به دولت و جامعه از دریافت یارانه خود انصراف داده بودند، اما در این شرایط این خانواده ها نیز می توانند از یارانه معیشتی اصلاح قیمت بنزین برخوردار شوند.

نوبخت با بیان اینکه رئیس جمهوری سازمان برنامه و بودجه را موظف کرده که این پرداخت ها را از طریق خزانه انجام دهد، گفت: سازمان برنامه و بودجه در چند سال گذشته پرداخت هدفمندی یارانه را به تاخیر نداخته و تلاش خواهد کرد همه منابع مالی اجرای این طرح را به خود مردم پرداخت کند.

رئیس سازمان برنامه وبودجه تصریح کرد: با پرداخت یارانه معیشتی به خانوارهای ایرانی، دولت از این پس سه نوع پرداختی خواهد داشت  که پرداخت بیش از 3 هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه ها، پرداخت ۲۳ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان حقوق کارکنان دولت و از این به بعد پرداخت بیش از 24 هزار میلیارد تومان بابت حمایت از معیشت خانوارها خواهد بود.

وی بر واقعی شدن قیمت سوخت تاکید کرد و گفت: با اصلاح قیمت بنزین در واقع یک گام به سمت واقعی شدن قیمت حامل های انرژی حرکت کردیم و امیدواریم شاهد صرفه جویی در مصرف سوخت در کشور باشیم.

نوبخت بیان کرد: بنزین از آن مردم است لذا در جهت واقعی کردن قیمت آن باید گامهای اساسی برداریم تا به تدریج  شاهد کاهش آلودگی هوا در کشور باشیم و طبق مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روسای سه قوه مقرر کردند ۱۰۰ درصد درآمد ناشی از این افزایش قیمت به خود مردم برگردد.
وی اظهارداشت: در سال ۹۵ به طور متوسط روزانه ۷۳ میلیون لیتر بنزین در کشور به مصرف می رسید، اما هم اکنون میزان آن به بیش از ۹۵ میلیون لیتر در روز رسیده است و در سال‌های اخیر شاهد رشد بیشتر آن بودیم. سال های قبل هرسال 7 تا 8 سال با افزایش مصرف بنزین مواجه بودیم، اما هم اکنون مصرف آن بسیار افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای مصرف انرژی یکی از ضروریات مهم کشوربود، گفت: دولت به دنبال محدود کردن مصرف انرژی از طریق افزایش قیمت آن نیست، اما در سال های اخیر رشد مصرف بنزین در کشور بسیار قابل توجه بوده است.

به گفته نوبخت، توسعه حمل و نقل عمومی مطالبه به حق مردم است و دولت و به خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت در تولید خودروهای کم مصرف بیش از پیش نظارت کند تا مصرف بنزین در کشور کاهش یابد.

نوبخت یادآورشد: به استناد تبصره ۱۸ دولت به توسعه حمل و نقل عمومی و بخصوص حمل و نقل ریلی اهتمام ویژه‌ای دارد و در سالهای اخیر با استفاده از این ظرفیت قانونی برای جلوگیری از آلودگی هوا در داخل شهرها و حتی در بیرون شهرها منابع مالی با استفاده از ظرفیت این تبصره اختصاص یافته است.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: دولت درسال‌های اخیر به دنبال اتصال بیشتر استانها از طریق ریلی به خطوط ریلی کشور است و حتی در سفری که چند روز پیش از طریق قطار از رشت انجام شد این قطار در کمتر از 5 ساعت به تهران رسید در صورتی که با استفاده از خودرو زمان سفر ما خیلی بیشتر از این بود.

وی با بیان اینکه دولت از طریق تامین اوراق مشارکت به انجام سرمایه‌گذاری در توسعه حمل و نقل عمومی و به خصوص در مترو در شهرها اهتمام ویژه‌ای دارد، گفت: دولت امسال تاکنون ۱۳۰۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران کمک کرده است و الان این مبلغ به بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسیده و حتی شورای شهر و شهرداری تهران از این اقدام دولت تقدیر کرده است.

نوبخت با بیان اینکه دولت در چند سال گذشته همواره تلاش کرده است مردم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، گفت: در 6 سال گذشته دو بار با اصلاح قیمت‌های انرژی اقدام کردیم، اما تجربه به ما نشان داد که تورم در این مدت به جای افزایش حالت کاهنده داشته است و تنها از زمانی که تحریم‌های ظالمانه آغاز شد تورم روند افزایش پیدا کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیر لازم را اندیشیده است تا از طریق ستاد تنظیم بازار بتوانند آثار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین را کاهش دهد و از از افزایش در کشور جلوگیری کند.

معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در این راستا سازمان برنامه و بودجه متعهد شده است درآمد 30 هزار میلیارد تومانی حاصل از افزایش حامل های انرژی به ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار ایرانی که بی شاز 60 میلیون نفر خواهد بود، اختصاص یابد.

نوبخت یادآورشد: امسال بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها کسب منابع می شود و از این مبلغ ۴۸ تا ۴۹ هزار میلیارد تومان آن به مردم پرداخت می‌شود و مابقی به سایر بخش های مالیاتی، شهرداری ها، سازمان هدفمندی یارانه‌ها و یا اجرای طرح سلامت اختصاص می یابد در حالی که با اصلاح قیمت بنزین، همه درآمدهای ناشی از این اصلاح قیمت در جهت تقویت  معیشت مردم هزینه خواهد شد.

معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه یادآورشد: برآوردهای اولیه ما این است که با اصلاح قیمت بنزین و سهمیه بندی آن، مصرف بنزین در کشور روزانه به طور متوسط  ۶۳ تا ۶۴ میلیون لیتر خواهد بود و از ۹۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تقریباً یک سوم این میزان بنزین با قیمت غیر سهمیه ای به رانندگان عرضه خواهد شد.

نوبخت گفت: طبق تبصره ۱۴ قانون بودجه مبنی بر پرداخت منابع هدفمندی یارانه ها همچنان پرداخت آن به مردم ادامه خواهد داشت و این نشان می‌دهد که دولت به طور منظم با پرداخت یارانه تعهد خود را به مردم انجام می دهد و  رئیس جمهوری اجازه ندادند این منابع به بودجه اختصاص یابد و مقرر است طبق مصوبه شورای شورای عالی هماهنگی روسای سه قوه که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده همه منابع حاصل از وجوه این افزایش قیمت از طریق خزانه بدون اینکه وارد بودجه شود، ماهیانه در اختیار خانوارهای هدف قرارگیرد.

معاون رئیس جمهورخاطرنشان کرد: دولت در چند سال گذشته با پرداخت مستمر یارانه ها، برای کمک به برخی از اقشار کم درآمد جامعه با نظارت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی یارانه این قشر را بین 3 تا 5 برابر افزایش داد.

 وی با اشاره به اهمیت سیاست دولت در کاهش فقر مطلق در جامعه بیان کرد: دولت دوازدهم دو سیاست کاهش فقر در جامعه و بهبود معیشت خانوارها را در دستور کار خود قرار داده است و در این راستا کاهش نرخ تورم در کشور بسیار موفقیت آمیز بود و حتی در 2 سال نرخ تورم در کشور تک رقمی شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: دولت برای کمک به بهبود معیشت  کارکنان دولت، امسال افزایش حقوق این قشر را از 10 به 20 درصد رساند و تلاش کرد با پرداخت پاداش بازنشستگی در جهت کمک به بهبود معیشت کارکنان دولت گام های اساسی بردارد.

نوبخت بر واقعی شدن قیمت حامل های انرژی در کشور تاکید کرد و افزود: با واقعی شدن قیمت سوخت در کشور از میزان یارانه های پنهان انرژی کاسته خواهد شد و در این مرحله با اصلاح قیمت بنزین تنها 30 هزار میلیارد تومان به مردم پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از توزیع درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به خانواده‌های هدف تا کمتر از ۱۰ روز دیگر خبر داد و اظهار کرد: تمام ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار هدف توزیع می‌شود.

 

سکه و طلا امروز در بازار گران شد. قیمت تمام سکه بهار آزادی۴۰ میلیون و ۸۵۰ هزار ریال است که در مقایسه با روز گذشته ۹۵۰ هزار ریال افزایش قیمت داشته است.بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز امروز قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۳۰ ارز افزایش و هفت واحد پول خارجی کاهش، نرخ بقیه ارزها نیز بدون تغییر باقی ماند.

رشت خبر : اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

تمام سکه بهار آزادی۴۰ میلیون و ۸۵۰ هزار ریال

نیم سکه بهار آزادی۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال

ربع سکه بهار آزادی۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال

هر گرم طلای ۱۸عیار هم ۴ میلیون و ۱۱۰ هزار ریال

امروز نرخ دلار آمریکا همچنان بدون تغییر، ۴۲ هزار ریال، بهای هر یورو ۴۶ هزار و ۴۳۰ ریال و پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۱۹۶ ریال است.

بانک مرکزی اعلام کرد: هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۴۴۱ ریال، کرون سوئد چهار هزار و ۳۵۵ ریال، کرون نروژ چهار هزار و ۶۲۲ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۲۱۲ ریال، روپیه هند ۵۸۷ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۲۳۱ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۷ هزار و ۹ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۵۸۹ ریال، دلار هنگ کنگ پنج هزار و ۳۶۷ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۵ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار ۷۶۳ ریال ارزش‌گذاری شد.

دلار نیوزلند ۲۶ هزار و ۸۹۰ ریال، راند آفریقای جنوبی دو هزار و ۸۵۵ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۳۱۱ ریال، روبل روسیه ۶۶۱ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق سه هزار و ۵۳۰ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۶۳۸ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۵ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۸۷۶ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۶۵ ریال، ۱۰ روپیه سریلانکا دو هزار و ۳۳۱ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۴۷۴ ریال نرخ گذاری شد.

یکصد درام ارمنستان هشت هزار و ۷۹۵ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۷۹۸ ریال، یوان چین پنج هزار و ۹۹۳ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۸ هزار و ۷۴۵ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۱۳۲ ریال، یک هزار وون کره ۳۶ هزار و ۹۵ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۴۰ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۸۰۲ ریال، لاری گرجستان ۱۴ هزار و ۱۵۲ ریال و یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۸۸ ریال تعیین قیمت شد.

افغانی افغانستان ۵۳۶ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۵۴۲ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۰۷ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۳ هزار و ۳۹ ریال، سامانی تاجیکستان چهار هزار و ۳۳۲ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا چهار هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۱ هزار و ۹۶۷ ریال ارزش گذاری شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت گفت: موردی از آتش سوزی در پمپ بنزین های این کلانشهر گزارش نشده است.

رشت خبر : بابک رمضانی روز شنبه افزود: از زمان اعلام خبر سهمیه‌ بندی جدید بنزین تاکنون، هیچ موردی از تجمع یا آتش سوزی در پمپ بنزین های کلانشهر رشت گزارش نشده است.

روال عادی ارائه خدمات در جایگاه‌های عرضه بنزین در کلانشهر رشت برقرار است و شهروندان ، همانند گذشته و در آرامش، نسبت به دریافت سوخت خودرو و وسیله نقلیه خود اقدام می کنند.

۱۴ ایستگاه آتش نشانی در رشت فعال است.

بر مبنای اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، سهمیه کامل آبان خودروهای شخصی از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه به کارت سوخت شخصی آن‌ها واریز می‌شود و این سهمیه به مدت شش ماه قابل ذخیره است. این اطلاعیه افزوده است: استفاده از سهمیه سوخت فقط با استفاده از کارت سوخت هوشمند شخصی میسر است؛ کسانی که تا کنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده اند از ساعت آغاز اجرای این طرح، سهمیه سوخت آن‌ها محفوظ است و از این بابت نگران نباشند.
بر اساس این اطلاعیه، افرادی که کارت سوخت ندارند شامل کسانی که تا کنون درخواست صدور المثنی نداده اند یا کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برای آن‌ها صادر شده، ولی در باجه معطله شرکت ملی پست مانده است سهمیه همه آن‌ها از بامداد جمعه محفوظ است و ذخیره خواهد شد.
بر مبنای این اطلاعیه، همچنین به خودروهای همه دستگاه‌های اجرایی دولتی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳ هزار تومان بنزین دریافت کنند.

اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی افزوده است: قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه دار بدون تغییر باقی خواهد ماند.

معاون رئیس‌جمهوی و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز با اشاره به شمول بیش از ۶۰ میلیون شهروند ایرانی از طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین،  اعلام کرده است: طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در راستای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می شود. «محمد باقر نوبخت» درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: شرط رئیس جمهوری برای اجرای طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت بنزین، این بود که حتماً همه منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین عیناً به مردم بازگردد. وی خاطرنشان کرد: نخستین مرحله واریز این طرح حمایت معیشتی حداکثر تا ده روز آینده انجام خواهد شد؛ میزان پرداخت به خانوارهای تک نفره ۵۵، دو نفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸، چهار نفره ۱۷۲ و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

سید رحمان سیدزاده با بیان اینکه قول و عمل سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات تالاب انزلی با هم تناقض دارد اظهار داشت: در صورت اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی و سرطان‌زا بودن مواد مورد استفاده آن این سازمان آیا می‌تواند به مردم و حاشیه‌نشینان تالاب پاسخگو باشد.

دادستان بندرانزلی با بیان اینکه بلافاصله پس از ورودش به دادستانی این شهرستان NGO ها و گروه‌های دوستدار محیط‌زیست با ابراز نگرانی از اجرای یک طرح خطرناک به دادسرا مراجعه کردند عنوان کرد: در دیدارهایی که با این گروه‌ها و افراد داشتم موضوع اجرای طرحی موسوم به بایوجمی در تالاب انزلی از طرف آنان مطرح شد.

سیدزاده به استعلاماتی که دادستانی برای روشن شدن این موضوع از دانشگاه‌های خارج کشور و دانشگاه‌های داخلی نظیر شهیدبهشتی انجام داده است اشاره کرد و ابراز داشت: در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۷ یک جلسه هم‌اندیشی با حضور اساتید برتر دانشگاه‌های داخلی جهت بررسی معایب و مزایای احتمالی اجرای طرح بایوجمی برگزار شد.

وی عدم احیاء تالاب انزلی با استفاده از طرح بایوجمی و ضرورت احداث یک تصفیه‌خانه در بالادست را از مهم‌ترین موضوعاتی که توسط اساتید دانشگاه در جلسه هم‌اندیشی مورد تأکید بود اعلام کرد و گفت: پس از این بود که دادستانی بندرانزلی با ارسال یک نامه‌ای به سازمان محیط زیست خواستار ارائه اسناد مربوط به اجرای طرح بایوجمی شد.

دادستان بندرانزلی با تأکید بر اینکه این درخواست دو بار انجام شد اما سازمان محیط‌زیست در نهایت تنها یکسری اسناد گزینشی آن هم مربوط به موافقان اجرای بایوجمی را ارسال کرد افزود: جالب این جا است که خود ناظر طرح بایوجمی نیز در جلسه هم‌اندیشی اساتید دانشگاه بر ضرورت احداث تصفیه‌خانه قبل از اجرای طرح تأکید کرده بود.

سیدزاده ادعای ناظر طرح بایوجمی مبنی بر اینکه احداث تصفیه‌خانه از وظایف وزارت نیرو بوده و سازمان حفاظت محیط‌زیست در این مورد تکلیفی ندارد را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: علاوه بر تمام این تناقض‌گویی‌ها در جلسه کمیته مدیریت احیاء تالاب انزلی تأکید شد که مجری طرح بایوجمی باید حتماً مجوز ستاد نانو کشور را ارائه کند.

وی از استعلام دادستانی انزلی از ستاد نانو کشور در تاریخ ۱ تیر ۹۸ خبر داد و در تشریح بیشتر جزئیات جوابیه داده شده نیز خاطرنشان کرد: این ستاد در نامه‌ای هرگونه اعطای مجوز را به شرکت مجری بایوجمی رد کرد از سوی دیگر ۴ دلیل نیز برای اثبات غیر استاندارد بودن و سمی بودن ماده مورد استفاده در طرح مذکور ارائه داد.

دادستان بندرانزلی با بیان اینکه طبق گفته‌های ستاد نانو و اساتید برجسته کشور نه‌تنها جانداران بلکه حتی مردم و حاشیه‌نشین‌های تالاب انزلی از آسیب‌های مواد سمی بایوجمی در امان نخواهند ماند اظهار داشت: در مقالات علمی اساتید دانشگاه به صراحت آمده که ماده نانو دی‌اکسید تیتانیوم مورد استفاده در طرح بایوجمی سرطان‌زا است.

سیدزاده با تأکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با تمام این خطرات و بدون پاسخ به پرسش‌ها و شبهات ارائه شده قصد داشته ۲ میلیون لیتر از این ماده خطرناک را در داخل تالاب انزلی بریزد گفت: شرکت نانو صنعت پرشیا که مجری طرح بایوجمی است می‌گوید این روش رسوب‌زدایی را اختراع کرده و به ثبت رسانده است.

وی تغییر اسم به یکباره طرح احیاء تالاب انزلی از نانو به بایوجمی را عملی بسیار سؤال برانگیز دانست و با بیان اینکه مجری طرح و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از حواشی ایجاد شده نانو بودن طرح را انکار کرده‌اند افزود: ما مواد مورد استفاده در طرح بایوجمی را به سه آزمایشگاه فرستادیم که هر سه آن‌ها نانو بودن آن را تأیید کردند.

دادستان بندرانزلی به مصاحبه ناظر طرح بایوجمی با تسنیم و تأیید نانو بودن مواد مورد استفاده در طرح از طرف وی در تاریخ ۲۲ خرداد ۹۸ یعنی سه روز بعد از توقف اجرای طرح توسط دادستانی را متذکر شد و ابراز داشت: به گفته ستاد نانو کشور مجری طرح بایوجمی ۱۵ سال است که نتوانسته ادعاهایش را به این نهاد اثبات کند.

سیدزاده از اعلام مخالفت جایکا (سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن با ۱۵ سال کار علمی در تالاب انزلی) در تاریخ ۲۷ آذر ۹۷ با اجرای طرح بایوجمی خبر داد و با بیان اینکه جایکا ۴ دلیل برای این مخالفت ارائه کرده ابراز داشت: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی همه ملزم به حفاظت محیط زیست هستند بنابراین دستگاه قضایی به این قضیه ورود کرد.

وی به دستور رئیس کل دادگستری گیلان به دادستانی بندرانزلی مبنی بر اینکه بدون هیچ تعارفی باید در مقابل افرادی که علیه محیط زیست اقدام می‌کنند بایستد اشاره کرد و اظهار داشت: سازمانی که خود متولی حفاظت از محیط زیست است چطور جلوی اجرای طرحی که اساتید دانشگاه بارها مضرات آن را گوشزد کرده‌اند نمی‌گیرد.

دادستان بندرانزلی با تأکید بر اینکه شرکت مجری طرح بایوجمی بدون اخذ مجوز از ستاد نانو کشور چگونه و با چه اجازه‌ای اقدام به ریختن مواد به داخل تالاب انزلی کرده است تصریح کرد: مگر ستاد نانو کشور از غیر استاندارد بودن و عدم صدور مجوز برای شرکت مذکور خبر نداد پس چگونه سازمان حفاظت محیط‌زیست اجازه این کار را داده است.

سیدزاده حضور نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست کشور و مجری طرح بایوجمی در دفتر کار خود را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: این افراد در اتاق بنده صراحتاً به من گفتند که بعد از اجرای طرح بایوجمی باید مو، پوست و خون حاشیه‌نشینان تالاب انزلی را بررسی کنند تا ببینند اجرای بایوجمی چه اثراتی بر روی آن‌ها داشته است.

دادستان بندرانزلی عدم ارسال نتایج اجرای طرح در کشور ویتنام، فروخته نشدن طرح به شرکت کره‌ای، مخالفت ستاد نانو کشور و تناقض‌گویی‌های سازمان حفاظت محیط زیست را از ابهامات اجرای طرح بایوجمی خواند و گفت: با تمام تفاسیر ذکر شده، این افراد طرح بایوجمی را در سطح بسیار وسیعی از تالاب انزلی اجرایی کردند.

وی خطر سرطان‌زا بودن مواد مورد استفاده در طرح بایوجمی را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه اگر ۵۰ درصد احتمالات داده شده اتفاق بیافتد چه کسی پاسخگوی فجایع پیش‌آمده خواهد بود افزود: پرسش بنده این است آیا اصلاً سازمان حفاظت محیط‌زیست بعدها با عیان شدن مضرات طرح بایوجمی جوابی دارد که به مردم ارائه دهد.

سیدزاده اظهار نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر اینکه تالاب انزلی تا چند سال دیگر خشک می‌شود را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه قول و عمل این سازمان با هم مطابقت ندارد عنوان کرد: مگر سازمان محیط زیست متولی این حوزه نیست پس چرا گذاشت کار به این جا برسد و هیچ اقدامی برای جلوگیری کردن از آن انجام نداد.

دادستان بندرانزلی با بیان اینکه مدیرکل تالاب‌های کشور با ۲۵ سال سابقه کار در این بخش چطور اجازه داده وضعیت تالاب انزلی اینقدر وخیم شود خاطرنشان کرد: به گفته این افراد تالاب انزلی هم‌اکنون در معرض تهدید قرار گرفته و لابد باید قبول کنیم که برای نجات آن مجبور به اجرای طرح بایوجمی و استفاده از یک ماده شیمیایی شده‌اند.

سید‌زاده احداث سد بر روی رودخانه‌ای که به گفته متخصصان پاک‌ترین و بهترین آب را وارد تالاب انزلی می‌کرده است را نیز از جمله پرسش‌های بدون پاسخ دانست و بیان داشت: اگر واقعاً تالاب انزلی در حال خشک شدن است و قول و عمل سازمان حفاظت محیط‌زیست با هم می‌خواند پس چرا این سازمان اجازه احداث سد را داده است.

درحالی که احیای تالاب بین المللی انزلی به روش بایوجمی در گیر و دار هجمه ها و ادعاهای خلاف واقع مخالفان همچنان متوقف مانده، کره جنوبی به تازگی از این فناوری برای احیای تالاب ها استقبال کرده است.

طرح بایوجمی نخستین بار از زمستان سال گذشته به عنوان طرحی پیشنهادی برای احیای تالاب بین المللی انزلی شناخته شد اما در مدت کوتاهی چنان جنجال رسانه ای علیه این طرح بوجود آمد که سبب ایجاد ترس و خشم در بین جوامع محلی شمال کشور شد و متوقف ماند.

فناوری متوقف شده در گیرو دار مخالفتهای داخلی مورد استقبال کره ای ها برای احیای تالابها قرار گرفت تا دانشی که می توانست کورسوی امیدی برای احیای تالاب نیمه جان انزلی باشد در گوشه ای دیگر از جهان متبلور شود.

فناوری بایوجمی روند احیای تالاب انزلی را با هزینه ای کمتر از تخلیه مکانیکی لجن و رسوبات سرعت می بخشید؛ بنابر اظهارات عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست: " ۵۰ هزار میلیارد تومان برای تخلیه مکانیکی رسوبات از تالاب انزلی مورد نیاز است و اگر پروژه تخلیه مکانیکی رسوبات در تالاب انزلی اجرا می‌شد باید ۷۰۰ میلیون تن رسوب معادل ۳۵ میلیون تریلی به مدت ۲۰ سال از تالاب خارج می‌شد با این وجود عده‌ای به دنبال اجرای پروژه تخلیه رسوبات از تالاب انزلی بوده‌اند."

شرکت دانش بنیان نانو صنعت پرشیا از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان سال ۱۳۹۳ در پی فراخوان وزارت علوم مبنی بر ارائه طرحی برای نجات تالاب انزلی اعلام امادگی کرد که با فناوری بایوجمی می تواند به رسوب زدایی و احیای بخشی از تالاب بین المللی انزلی  کمک کند. 

این طرح پس از تایید سازمان حفاظت محیط زیست در استخرهای کنار تالاب با وضعیت مشابه و تحت نظر پژوهشکده آبزی پروری اجرا و در گزارشی اعلام شد استفاده از روش بایوجمی در استخرهای آزمایشی سبب از بین رفتن لجن بستر استخرها شده و تاثیر منفی بر آبزیان نیز نداشته است. 

پس از انجام این مطالعات، طرح زیست پالایی تالاب انزلی ( بایوجمی) مورد استقبال قرار گرفت و تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان امضا شد.

براساس این تفاهم نامه که نسخه ای از آن نیز در این گزارش منتشر شده است، قرار بود طرح بایوجمی در ۲۰۰ هکتار از بخش های ایزوله شده تالاب ۲۰ هزار هکتاری انزلی به صورت پایلوت طی ۲۰۰ روز عملیاتی شود. مبلغ تفاهم نامه ۲۵ میلیارد تومان است که چهار میلیارد آن پرداخت شد و مابقی اوراق خزانه اسلامی بوده و سررسید آن تا سال ۱۴۰۰ است. 

این در حالی است که مخالفان طرح بایوجمی بدون ارائه مدارک مستند در مصاحبه ها و اظهارات خود ادعا کرده اند که مبلغ این تفاهم نامه ۹۰۰ میلیارد تومان است.  طرح بایوجمی در تالاب انزلی به دنبال اعمال فشار مخالفان، فعالان محیط زیست و جوامع محلی تنها ۱۷ روز پس از اجرا در خرداد ماه امسال به دستور دادستان انزلی متوقف شد تا مجری طرح بی خطر بودن مواد مورد استفاده برای رسوب زدایی را بر محیط زیست و اهالی گیلان ثابت کند. 

مخالفان طرح می گویند استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم سرطان زا است در حالی که نتایج به دست امده از مطالعات ارزیابی ریسک اجرای پایلوت پروژه در استخرهای خاکی حاشیه تالاب انزلی بیانگر این است که نوع ماده به کار گرفته شده در محلول بایوجمی نانو نیست و قطر ذره آن بین ۱۵۵ تا ۲۰۵ نانومتر است.

ذرات این ماده نانو نیست

در همین ارتباط محمد دخیل علیان، معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می گوید: براساس نتایج ارزیابی های انجام شده توسط دانشگاه تهران مواد مصرفی مورد استفاده در پایلوت اولیه دارای اندازه ای بیش از یک دهم میکرون یا ۱۰۰ نانومتر بوده است که اصلا نانو مواد محسوب نمی شود.

وی می افزاید: هر ماده ای که بالقوه و در دوز بالا استفاده شود، می تواند سمی و خطرناک باشد بنابراین آنچه اهمیت دارد دوز و اندازه ماده است که شرکت فناور ما سایز موادی که استفاده می کنند را تحت کنترل دارد و می وانند این مواد را به صورت نانو یا بزرگتر از سایز نانو استفاده کنند.

معاون توسعه فناوری شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان معتقد است تاثیر ذرات نانو بر خودپالایی تالاب بیشتر است با وجود این اگر برخی ها مشکل اصلی را نانو بودن ذرات می دانند سایز این ذرات قابل کنترل است زیرا یک کار پژوهشی است و باید بتوان شرایط مختلف را آزمایش کرد؛ اگر نتیجه مثبت بود ادامه داد و اگر منفی بود طرح را متوقف و اصلاح کرد." 

هرگونه مخالفت یا موافقتی باید مستند به نتایج پژوهشی باشد  

به رغم توقف شش ماهه طرح احیای انزلی به روش بایوجمی هجمه ها و مخالفت ها همچنان ادامه دارد و تاسف برانگیزتر اینکه گویا مخالفان، خشک شدن تالاب انزلی را بر ادامه آزمایش ها و رفع ابهامات ترجیح می دهند.  

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند برای روشنگری و پاسخ به سوالات مطرح شده در خصوص خطرات احتمالی بایوجمی نیاز به انجام آزمایش ها و بررسی های بیشتری است و تا زمانی که طرح متوقف باشد نمی توان ابهامات را برطرف کرد.

در همین ازتباط کامران رضایی عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و یکی از اعضای کمیته نظارت بر این طرح می گوید: در حال حاضر طرف حساب دادستان انزلی است و برخی ها دلایلی را مطرح می کنند که سبب توقف طرح شده است.

وی می افزاید: دادستان انزلی در این زمینه تخصص ندارد اما گویا مشاورانی دارند که با استناد به برخی مقالات چنین القا کردند که ماده بکار رفته نانو و سمی است؛ ما نیز نمی توانیم نظرات آنها را رد یا تایید کنیم چرا که زمانی می توان نظر قطعی داد که این کار تحقیقاتی انجام شود.

رضایی تصریح می کند: باید اثر بخشی ماده را در تالاب وبرآبزیان در شرایط پایلوت نیزبررسی کنیم، پس از آن می توان در این باره اظهار نظر کرد.

این کارشناس با اشاره به احیای کرت ۵۰ هکتاری از تالاب انزلی پس از اجرای ۱۷ روزه طرح، می گوید: نگرانی ها درباره اثربخشی بر آبزیان است زیرا دو نوع اثر حاد و مزمن روی آبزیان دارد. اثر حاد ۹۶ ساعت گونه را در مواجه با ماده غلظت بالا قرار می دهد اما اثر مزمن با غلظت پایی ماده و در مدت طولانی تری مورد بررسی قرار می گیرد که ما باید اثر مزمن این ماده را بررسی کنیم.

وی می افزاید: در حال حاضر بررسی اثر مزمن این ماده پاشنه آشیل طرح شده است و یکی از دلایل اعتراضاتی که به سازمان محیط زیست وارد می شود در همین خصوص است.

عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید نتیجه اثرگذاری و سمیت این ماده بر روی آبزیان مشخص شود، اظهار می کند: باید اثرات این ماده در شرایط کنترل شده و داخل سوله های آزمایشگاهی  روی گونه های مختلف آبزیان ازجمله ماهی ها، سخت پوستان، فیتوپلانکتون ها، زئوپلانکتون ها و گونه های گیاهی آبزی و جوامع باکتریایی بررسی شود تا براساس نتایج مستند اجرای طرح ادامه یابد یا متوقف شود.

رضایی می افزاید: سازمان محیط زیست باید با قراردادهای پژوهشی بررسی ها را به محققان بسپارد و سریع تر این قسمت از تحقیقات را کامل کند تا براساس نتایج اظهارنظرکنیم.

عضو کمیته نظارت بر طرح بایوجمی معتقد است: برای اجرای این طرح و احیای تالاب می توان امیدوار بود اما سازمان حفاظت محیط زیست باید بتواند دادستانی انزلی را قانع کند این در حالی است که به دلیل مخالفت های برخی ها، ذهنیت بدی در جوامع محلی در خصوص این طرح ایجاد شده است.

این استاد دانشگاه تصرح می کند: هرگونه مخالفت و موافقت دانشگاهیان باید مستند به نتایج باشد؛ ما می گوییم برای مخالفت یا موافقت باید دلیل مستند داشته باشیم. اگر در نتیجه تحقیقات تاثیر منفی مواد را بر آبزیان مشاهده کنیم خود ما اولین مخالفان طرح خواهیم بود.

وی می افزاید: اما اگر در نتیجه تحقیقات مشخص شود که این کمپوست تاثیرمنفی خاصی بر آبزیان ندارد یا باعث تخریب بافت وسایر اثرات زیستی منفی روی گونه های آبزیان نیست چه دلیلی برای مخالفت وجود دارد؟ یک فناوری برای از بین بردن رسوب کف تالاب انزلی است." 

سازمان حفاظت محیط زیست معقتد است احیای تالاب انزلی به روش بایوجمی منوط به اجرای آزمایشات بیشتر خواهد بود این در حالی است که دادستان انزلی در حال حاضر حتی اجازه انجام آزمایشات را نیز نمی دهد و به نظر می رسد که تالاب انزلی در گیر و دار مخالفت های کارشناسی و غیر کارشناسی محکوم به مرگ است.

  1. پربیننده ترین