توصیه های بهداشتی به مسئولان هیئت های عزاداری در ماه محرم

نوشته شده توسط  شهریور 13, 1398

به مناسبت ماه محرم توصیه های بهداشتی به مسئولان هیئت های عزاداری از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان ارایه شد.

رشت خبر : رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان روز سه شنبه در این باره گفت: هر گونه پخت و پز بایستی در مکان های دارای شرایط بهداشتی انجام شود، ورود و خروج به محل طبخ غذا و دخالت افراد متفرقه در امر تهیه و توزیع مواد خوراکی و آشامیدنی ممنوع است، تمامی افراد مرتبط بایستی نسبت به دریافت کارت معاینه پزشکی اقدام کرده و یا از افراد دارای کارت معاینه پزشکی در امر پخت و پز استفاده کنند.

محمدصادق اسلامی افزود: رعایت اصول بهداشت فردی به ویژه کوتاه نگه داشتن ناخن ها، شستشوی مرتب دست ها و استفاده از روپوش کار مناسب توسط دست اندرکاران طبخ و توزیع غذا ضروری است، مسئولان تهیه مواد اولیه باید از سالم و بهداشتی بودن مواد اولیه مصرفی اطمینان داشته باشند و آنها را در محل های معتبر خریداری و یا تهیه کنند.

وی اظهار داشت: مدیران هئیت های و هیات امنا مساجد و تکایا توجه داشته باشند ، در قبول نذورات به صورت غذای آماده دقت کافی داشته باشند، بازرسان بهداشت محیط در نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی همکاری لازم داشته باشند.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان با بیان این که آب آشامیدنی بایستی بهداشتی و ترجیحا از شبکه توزیع عمومی باشد، خاطر نشان کرد:  در تهیه فرآورده های دامی دقت کرده و از گوشت دام و طیور کشتار شده در کشتارگاه های دام تحت نظر اداره دامپزشکی استفاده کنند و از ذخیره سازی و نگهداری مواد غذایی خام و پخته در مجاورت هم خودداری شود.

وی بیان داشت: برای سرخ کردن مواد غذایی از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده شود، سرخ کردن با حرارت ملایم انجام شده و بیش از یکبار از روغن استفاده نشود، استفاده از سنگ نمک و نمک های غیرتصفیه به دلیل وجود ناخالص ممنوع بوده و از نمک تصفیه شده ید دار استفاده شود.

وی با بیان این که در صورت توزیع شیر از شیرپاستوریزه استفاده و یا نسبت به جوشاندن شیر حداقل به مدت پنج دقیقه اقدام شود، اظهار داشت: در استفاده از سبزیجات خام مراحل چهارگانه سالم سازی سبزیجات طبق دستورالعمل (پاک کردن ، شستشو ، انگل زدایی، گند زدایی و شستشوی نهایی) اقدام شود.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان بیان داشت: ابزار کار مناسب، تمیز و بهداشتی در سالم بودن غذای تهیه شده در آشپرخانه بسیار با اهمیت است، بنابراین ظروف و ابزار کار، قبل از استفاده شستشو و در صورت نیاز گندزدایی شود.

وی با تاکید بر این که از نگهداری غذای پخته و آماده در دمای محیط و یا روی شعله ملایم بیش از دو ساعت بایستی خودداری شود، اضافه کرد: در صورت لزوم بایستی غذای آماده را در دمای زیر چهار درجه یا بالای ۶۳ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

وی خاطر نشان کرد: در توزیع غذا از ظرف به ظرف کردن بی مورد آن خودداری و حتی الامکان در کوتاهترین فاصله غذای تهیه شده به صورت گرم توزیع شود، در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف ، از ظروف یکبار مصرف بهداشتی در توزیع غذا استفاده شود.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان اظهار داشت: از راه رفتن روی سفره در حین پذیرایی خودداری شود، پس از پذیرایی نسبت به جمع آوری و دفع مناسب پسماندهای تولید شده اقدام و از مردم خواسته شود تا از پراکندن ظروف یکبار مصرف در معابر و خیابان خودداری کنند.

وی اضافه کرد: در مکان های تجمع عزاداران به ویژه مکان سربسته ضمن نصب تابلوی منع مصرف دخانیات از استعمال سیگار جلوگیری شود، مکان های سربسته باید دارای تهویه مناسب برای گردش هوا بوده و هوای این اماکن تازه و عاری از بوهای نامطبوع باشد.

اسلامی با بیان این که بایستی از ذبح و قربانی احشام در جلوی هئیت های عزاداری، تکایا، مساجد و در معابر خودداری شود، تصریح کرد: رعایت نظافت، شستشو و گندزدایی مستمر سرویس های بهداشتی ، نصب سیستم لوله کشی صابون مایع در آنها انجام شود.

وی بیان داشت: با توجه به اهمیت سلامت عزاداران، حدود ۲۰۰ نفر از بازرسان بهداشت محیط ، کنترل بهداشتی عوامل محیطی از جمله مواد غذایی و آشامیدنی را به منظور حفظ و ارتقای سلامت به ویژه عزاداران حسینی مورد پی گیری و نظارت قرار می دهند.

وی اظهار داشت: بازرسان بهداشت محیط ، کنترل و بازرسی بهداشت محیطی از تمامی مراکز تهیه ، تولید، عرضه و فروش مواد غذایی با اولویت بهداشت فردی و مواد غذایی، کنترل و بازرسی بهداشت محیطی تمامی مساجد و تکایا فعال در این ایام و محل های هیئت ها با اولویت بهداشت عمومی و محیطی، محل و سرویس های بهداشتی و بهداشت توزیع غذا و نذورات ، سیستم های آبرسانی محل ها و مراکز فعال، مدیریت پسماند و پساب محل و مراکز فعال، کنترل و بازرسی بهداشت محیطی ایستگاه های صلواتی و محل های توزیع نذورات و نظارت مستمر بر امر پخت و توزیع مناسب غذا و نذورات در این ایام را انجام می دهند.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین