رئیس پلیس راه و راهور ناجا: وقوع 6 درصد حوادث جاده‌ای کشور در گیلان/ کاهش 3 درصدی تلفات جاده‌ای در کشور/ سازماندهی200 تیم پلیس راه در طرح اربعین

نوشته شده توسط  مهر 11, 1398

سردار سیدتیمور حسینی دیروز در کمیسیون ایمنی حمل و نقل راه‌های استان که در استانداری گیلان برگزار شد، با بیان اینکه گیلان از چهار درصد راه‌های کشور برخوردار است، اظهار کرد: گیلان در مقایسه با کشور 2 درصد از آزادراه‌ها، 2 درصد از بزرگراه‌ها، یک درصد از راه‌های اصلی، 3 درصد راه‌های فرعی و 5 درصد راه‌های روستایی را به خود اختصاص داده است.

رئیس پلیس راه و راهور ناجا با بیان اینکه گیلان از 4 درصد راه‌های کشور برخوردار است، گفت: 6 درصد تصادفات کشور در راه‌های گیلان اتفاق می‌افتد و این استان 4 درصد تلقات جاده‌ای کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس پلیس راه و راهور ناجا با بیان اینکه گیلان 3 درصد جمعیت کشور را داراست، افزود: 6 درصد تصادفات کشور در راه‌های گیلان اتفاق می‌افتد و این استان 4 درصد تلقات جاده‌ای کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه 4 درصد ترددهای کشور در گیلان جریان دارد، گفت: 73.5 کیلومتر سرعت متوسط در گیلان بوده است.

حسینی با بیان اینکه مجموع حوادث ترافیکی قابل پیش‌بینی و پیشگیری است، تصریح کرد: در وقوع تصادف سه عنصر جدی «راه»، «وسیله نقیله»، و «انسان» دخالت دارند و همچنین «مدیریت» از دیگر مولفه تاثیرگذار در ایجاد تصادف است.

رئیس پلیس راه و راهور ناجا با اشاره به اینکه آمارها تحلیل‌های ما را پسا وقوعی کرده است، بیان کرد: باید با تحلیل کیفی و برآوردها، پیش بینی‌ها را به سمت پیشا وقوعی سوق دهیم که این امر مستلزم مطالعات جدی است. در این زمینه گیلان به عنوان استان پایلوت برای تحلیل آماری و مطالعه میدانی انتخاب شده است که پس از اربعین این طرح اجرایی می‌شود.

وی اضافه کرد: گیلان استانی است که به شدت به کارهای فرهنگی پاسخ مثبت می‌دهد، لذا هر چه در زمینه آموزش حوادث جاده‌ای سرمایه گذاری شود، نتیجه موثر دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با فراهم آوری زیرساخت‌های هوشمندسازی، حوادث ترافیکی را به کنترل درآوریم.

سردار سیدتیمور حسینی در حاشیه جلسه ایمنی‌ راه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح اربعین از 17 مهرماه جاری، اظهار کرد: پیاده روی اربعین ماموریت بسیار سنگینی است که در پیشرو داریم، امسال پیش بینی می‌شود نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد افزایش تعداد زائرین را داشته باشیم.

رئیس پلیس راه و راهور کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از 200 تیم پلیس راه کشور برای طرح اربعین سازماندهی شده‌اند، گفت: بیش از 2 هزار نفر نیروی انسانی پلیس راه کشور به صورت مستقیم در طرح اربعین انجام ماموریت را برعهده دارند.

رئیس پلیس راه و راهور کشور افزود: پلیس راه و راهور ناجا با استفاده از همه امکانات خود با سه استان خوزستان، کرمانشاه و ایلام و بسیج نیروی انسانی و تجهیزات به زائرین اباعبدالله(ع) خدمت می‌کند.

وی با بیان اینکه بیش از 200 تیم پلیس راه کشور برای طرح اربعین سازماندهی شده‌اند، گفت: بیش از 2 هزار نفر نیروی انسانی پلیس راه کشور به صورت مستقیم در طرح اربعین انجام ماموریت را بر عهده دارند.

حسینی ادامه داد: بخش عمده‌ای از استان‌های شمالغرب و مرکزی جزء استان‌هایی هستند که مسیر تردد زائرین پیاده روی اربعین هستند و ایمنی تردد و عبور و مرور در مسیرهای مذکور به شدت مورد نظر است و برنامه‌ریزی‌های لازم هم انجام گرفته است.

رئیس پلیس راه و راهور کشور تصریح کرد: طرح ماموریت اربعین از 17 مهرماه آغاز تا دوم آبان ادامه می‌یابد.

وی اضافه کرد: در اربعین سال گذشته نسبت به مدت مشابه در سال 96، برابر آمارها حدود 4 درصد کاهش حوادث را داشتیم و امیدواریم امسال هم نهایت امنیت را در تردد زائرین اباعبدالله(ع) در مرزهای چهارگانه شلمچه، چذابه، مهران و خسروی داشته باشیم.

حسینی در ادامه در خصوص آمار حوادث جاده‌ای کشور، بیان کرد: هدف این بوده که در سال‌جاری به کاهش 12 درصدی(معادل 2 هزار نفر) حوادث و تلفات جاده‌ای برسیم که متاسفانه این عدد در 6 ماه نخست سال محقق نشد، امیدواریم در 6 ماهه دوم به هدف و چشم اندازی که پیش بینی شده، برسیم.

وی با اشاره به اینکه هنوز آمار دقیق فوتی‌های حوادث رانندگی از سوی مراجع مربوط طی ماه‌های مرداد و شهریور اعلام نشده، گفت: اما آمارهای ناجا بیانگر کاهش 3 درصدی در تعداد جانباختگان است.

حسینی با بیان اینکه همه افراد جامعه کاربر ترافیک هستند، خاطرنشان کرد: پیر، جوان، زن، مرد، خردسال و نوجوان همه کاربر ترافیک هستند و در کاهش حوادث ترافیکی نقش آفرینی می‌کنند.

رئیس پلیس راه و راهور کشور در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه پر حادثه ترین استان‌های کشور کدامند؟ گفت: سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و فارس از نظر فراوانی بیشترین آمار تصادفات و تلفات ناشی از تصادف را به خود اختصاص داده‌اند، طبیعی است که این استان‌ها به دلیل وسعت، تردد بسیار بالا و راه‌های مواصلاتی زیاد بیشترین آمار حوادث ترافیکی را داشته باشند.

حسینی افزود: عدم توجه به جلو، عدم رعایت حق تقدم و رعایت نکردن فاصله طولی سه عامل مهم تصادفات در کشور هستند.

وی در خصوص برنامه ریزی لازم جهت کاهش آمار حوادث رانندگی، گفت: در تلاشیم تا با هوشمندسازی راه‌ها، نصب تجهیزات و دوربین‌های ثبت خطر، آموزش و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها، بسیج امکانات و منابع بتوانیم حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن را کنترل کنیم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین