معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور: مهاجرت روستاییان به شهرها و تولید کشور آسیب زد

نوشته شده توسط  مهر 17, 1398

محمد امید در همایش روز ملی روستا در سالن غدیر استانداری گیلان، گفت: یکی از مهمترین دغدغه دهیاران در روستاها اشتغال روستاییان است.

رشت خبر : معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: مهاجرت روستاییان به تولید کشور و شهرها آسیب زده است.

وی افزود: گیلان ظرفیت بالایی در ایجاد اشتغال پایدار روستایی دارد و باید از این ظرفیت بهره ببریم.

امید با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب کارهای ارزشمندی در کشور رقم خورده است، خاطرنشان کرد: بیش از 62 هزار آبادی و روستای کد دار در کشور داریم. که 39 هزار از این روستاها بالای 20 خانوار جمعیت دارند.

وی تصریح کرد:  برخورداری روستاها از نعمت گاز، برق و آب و همچنین راه آسفالته رشد چشمگیری داشته است.

امید از ارتقای میزان اعتبارات اختصاص یافته به روستاها در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: سهم اشتغال روستاییان از سبد اشتغال کشور رشد محسوسی داشته است و از 5 درصد قبل از دولت تدبیر و امید به 25 درصد رسیده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، اظهار کرد: اگر چه خدمات به روستاها رو به افزایش است اما همچنان شاهد مهاجرت برخی از روستاییان به شهرها هستیم.

وی افزود: مهاجرت های روستاییان به شهرها آسیب های زیادی به تولید و شهرهای کشور زده است و موجب توسعه حاشیه نشینی ها شده است. توسعه حاشیه نشینی نیز به زیرساخت های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... زده است.

امید گفت: توسعه اشتغال در جلوگیری از مهاجرت ها بسیار موثر است و خوشبختانه یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار مجموعه ای از کارآفرینان قرارگرفته است تا در جهت تحقق اهداف اشتغال روستایی فعالیت کنند و طبق گزارشات مرکز آمار کشور این اعتبار تاثیر بسیار خوبی گذاشته است و بالغ بر 145هزار شغل در روستاها ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر اقداماتی که برای روستاییان انجام شده است، برای عشایر کشور نیز زیرساخت های مناسبی ایجاد شده است و بخش عشایر هم توانسته از منابع به خوبی بهره بگیرد.

امید ادامه داد: برای داشتن شهرهای خوب نیازمند روستاهای مولد هستیم و باید همه پای کار بیایند تا به اهداف مورد نظر نظام دست یابیم.

وی گفت: طبق لایحه ای که دولت به مجلس داده است، ما خواستار استمرار منابع اشتغال روستایی یک و نیم میلیارد دلاری تا 5 سال آینده هستیم تا تاثیرات خوبی را در روستاها بگذاریم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین