اعزام زوار گیلانی اربعین به مرز مهران با بیش از 180 اتوبوس/ شمار زائران خارجی اربعین در آستارا به بیش از ۱۲ هزار نفر رسید

نوشته شده توسط  مهر 17, 1398

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با بیان اینکه 87 شرکت حمل و نقل مسافر و بیش از 180 دستگاه اتوبوس آماده جابجایی زوار اربعین است، گفت: زمان بازگشت زوار به وسیله ناوگان گیلان نیز 24 لغایت 29 مهرماه است.

محمدرضا نازک کار با اشاره به آغاز جابجایی زائران گیلانی اربعین حسینی تا مرز مهران، اظهار کرد: 87 شرکت حمل و نقل مسافر و بالغ بر 180 دستگاه اتوبوس آماده جابجایی زوار است.

وی با بیان اینکه شرکت های حمل و نقل می توانند از هم اکنون به ناوگان اتوبوسی استان گیلان جهت جابجایی بهتر زوار اضافه شوند، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود هشت هزار زائر توسط ناوگان حمل و نقل گیلان به مرز مهران اعزام شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با اشاره به خدمات رسانی ناوگان استان در بازگشت زوار اربعین، گفت: امسال براساس تمهیدات اندیشیده شده زوار گیلانی ابتدا از پایانه مرزی مهران به استان کرمانشاه منتقل می شوند و از آنجا توسط ناوگان اتوبوسی گیلان بازمی گردند تا کمترین مشکل در جابجایی آنان ایجاد شود.

نازک کار زمان بازگشت زوار به وسیله ناوگان گیلان را 24 لغایت 29 مهرماه دانست و متذکر شد: افزایش قیمت بلیط در ایام اربعین ممنوعیت دارد و زوار براساس نرخ سال گذشته می توانند بلیط تهیه کنند. همچنین امکان پیش فروش بلیط برای سفر به سایر نقاط استان در زمان بازگشت زوار اربعین وجود ندارد.

وی از آمادگی پایانه مرزی آستارا جهت جابجایی زوار جمهوری آذربایجان و حوزه قفقاز خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته 11 هزار و 785 زائر خارجی اربعین از کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه از طریق مرز زمینی آستارا وارد کشور شده و به کربلای معلی اعزام شدند.

همچنین مدیر پایانه مرزی آستارا گفت: با ورود سه هزار و ۲۴۳ زائر خارجی اربعین حسینی از مرز این شهرستان به ایران، شمار زائران ورودی از این مسیر به ۱۲هزار و ۲۴۳ نفر رسید.

منصور بابایی روز چهارشنبه اظهار کرد: تا ۱۵ مهر، ۹ هزار زائر خارجی اربعین از مرز آستارا وارد ایران شده بودند و روز گذشته سه هزار و ۲۴۳ زائر دیگر وارد کشور شده و بعد از اقامت موقت و عزاداری در موکب های پایانه مرزی و امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) این شهرستان، به کربلای معلی عزیمت کردند.

وی ادامه داد: زائران خارجی اربعین به طور عمده از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه و گرجستان بودند و با ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ۷۰ دستگاه مینی بوس و سواری به آستارا وارد شده بودند.

وی افزود: تلاش اعضای ستاد اربعین در استقبال از زائران خارجی قابل تقدیر است و کاروان ها با رسیدن به مرز شلمچه، حرکت پیاده خود را از نخستین شهر عراق به مقصد کربلا آغاز می کنند.

مسئول کمیته استقبال و فرهنگی ستاد اربعین آستارا هم گفت: دو موکب با ۱۲۰ خادم افتخاری دارای کارت شناسایی، در محوطه پایانه مرزی و حرم امامزادگان آستارا فعال شده و در موکب ها از ساعت هشت تا ۲۴ غرفه های پذیرایی، پاسخ مسائل شرعی، خیمه معرفت، زیارت مجازی، محصولات فرهنگی، صنایع دستی و صرافی و نمازخانه دایر است.

جمشید مهدوی با اشاره به این که در سال گذشته ۱۲ هزار زائر خارجی اربعین از مرز آستارا به ایران وارد شده بودند، پیش بینی کرد امسال تعداد آنها به ۱۵ هزار نفر برسد. 

 ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان چندی پیش از برنامه ریزی برای استقرار ۱۸ موکب استقبال از زائران خارجی اربعین در مرزهای آستارا و مهران و شهرهای نجف، کربلا خبر داده بود.

همایش پیاده روی اربعین حسینی که از چند سال پیش با همت مسلمانان اجرا می شود، در روز اربعین در کربلای معلی به اوج شور و شکوه خود می رسد و بزرگترین تجمع جهانی نام گرفته است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از مرز آن تردد می کنند. 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین