پرورش راتون در بیش از ۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان مطلب ویژه

نوشته شده توسط  شهریور 23, 1399

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برداشت برنج در شالیزارهای استان پایان یافت و پرورش راتون آغاز شد.

مسعود الماسی با بیان اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و برداشت محصول از این مزارع به اتمام رسیده است، گفت: یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن شلتوک از شالیزارهای گیلان برداشت شد و از این میزان شلتوک، ۷۵۰ هزار تن برنج سفید استحصال می‌شود.

وی با بیان اینکه تولید مکانیزه این محصول موجب کاهش هزینه تمام شده این محصول می‌شود، خاطرنشان کرد: ۶۸ هزار هکتار از این شالیزارها ماشینی کشت شد و برداشت مکانیزه نیز علیرغم به وجود آمدن ورس در بخش زیادی از شالیزارها انجام شد.

الماسی با اشاره به تولید بذر اصلاح شده در گیلان افزود: در ۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان، ارقام پرمحصول برنج کشت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به بارندگی‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: بارندگی‌های اخیر به ۱۴۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان خسارت وارد کرد که با همکاری شرکت خدمات بیمه ای، خسارت ها به زودی به شالیکاران پرداخت خواهد شد.

الماسی با اشاره به آغاز کشت راتون در گیلان گفت: امسال در بیش از ۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان راتون پرورش داده می شود تا بخشی از خسارت های شالیکاران از این طریق جبران شود.

وی اظهار کرد: راتون برنجی ارزانتر و کم هزینه تر از برنج اولیه است که علاوه برافزایش میزان برنج سفید تولید شده در استان به افزایش درآمد شالیکاران نیز کمک موثری می‌کند.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین