شرکت آمریکایی اتهام مصادره محموله ماسک‌ آلمان را تکدیب کرد مطلب ویژه

نوشته شده توسط  فروردين 17, 1399

شرکتی آمریکایی که به مصادره هزاران ماسکی متهم شده است که قرار بوده به دست پلیس آلمان برسد، اتهامات وارده به خود را تکذیب کرد.

این شرکت آمریکایی موسوم به ۳ام "۳M" اتهامات آلمان را مبنی بر این که ۲۰۰ هزار ماسک پزشکی سفارش داده شده از سوی آلمان توسط مقامات آمریکایی در بانکوک مصادره شده، تکذیب کرد.

این شرکت به خبرگزاری آلمان گفته که هیچ گزارشی از ضبط و مصادره ماسک یا سندی از چنین محموله‌ای به برلین دریافت نکرده است.

تکذیب این خبر پس از آن صورت گرفته است که آندریاس گیسل، وزیر امور داخلی و ورزش دولت محلی برلین روز جمعه آمریکا را به اتهام مصادره ماسک‌هایی که قرار بود در برلین توسط نیروهای پلیس استفاده شوند، به "دزدی مدرن" متهم کرد. او اظهار کرد، بهای این ماسک‌ها که گزارش شده در چین تولید شده‌اند، پرداخت شده است.

مقام‌های دولت محلی در برلین می‌گویند با دستور دونالد ترامپ به شرکت ۳ام، تولیدکننده ماسک‌های تنفسی، ۲۰۰ هزار ماسک سفارش پلیس برلین در بانکوک و پیش از بارگیری به سوی آلمان، متوقف و به سوی آمریکا تغییر مسیر داده است.

شرکت ۳ام می‌گوید دونالد ترامپ با استفاده از قانون کنترل تولید در زمان جنگ که در دهه ۱۹۵۰ میلادی و زمان جنگ آمریکا با کره مصوب شده بود به این شرکت دستور داده که همه صادرات خود را متوقف کند.

روز جمعه، چهارم آوریل، ترامپ گفت که با استناد به اختیارات قانونی خود مصوب در قانون کنترل تولید در زمان جنگ، تلاش کرده است که پاسخگوی نیازهای داخلی ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد. رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما به این اقلام برای مصرف داخلی نیاز فوری داریم. ما باید آن‌ها را در اختیار داشته باشیم."

ترامپ عصر جمعه در کنفرانس خبری گروه کاری مقابله با کرونا گفت که ماموران دولتی توانسته‌اند ۲۰۰ هزار ماسک ان۹۵، به همراه ۱۳۰ هزار ماسک جراحی و ۶۰۰ هزار دستکش را ضبط کنند. هر چند او از محل شناسایی و توقف این محموله‌های حرفی به میان نیاورد.

با وجود این، آندریاس گیسل می‌گوید کج کردن مسیر ماسک‌ها از برلین به سوی آمریکا "مصداق دزدی دریایی مدرن" است. او به دولت ترامپ توصیه کرده است تا به قوانین بین‌المللی تجارت احترام بگذارند. او گفت: "این راه و روش رفتار با یک شریک تجاری در آن سوی اقیانوس آتلانتیک نیست... حتی در هنگام بحران جهانی، نباید به سوی استفاده از روش‌های غرب وحشی رفت."

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین