روسیه قصد توسعه پایگاه‌های نظامی و نفوذ دریایی‌اش در سوریه را دارد مطلب ویژه

نوشته شده توسط  خرداد 10, 1399

ولادیمیر پوتین به دو وزارتخانه دفاع و امور خارجه دستور داده با سوریه بر سر انتقال زمین‌های بیشتر و مناطق دریایی به ارتش این کشور مذاکره کنند.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با پیشنهاد دولت کشورش در زمینه امضای پروتکل شماره ۱ درباره "تحویل املاک غیرمنقول و مناطق دریایی بیشتر" الحاقیه توافقنامه منعقد شده در اوت ۲۰۱۵ بین مسکو و دمشق درباره استقرار مجموعه‌ای از تجهیزات نیروی هوایی روسیه در سوریه موافقت کرد.

براساس دستور منتشر شده، پوتین وزارت دفاع را مامور کرده با وزارت خارجه به نیابت از روسیه فدرال درباره انجام مذاکرات با طرف سوری و امضای توافقنامه‌ای در صورت دست‌یابی به توافق دو طرفه همکاری کند.

دستور داده شده به دو وزارت‌خانه مجوز انجام تغییراتی در پیش‌نویس پروتکل مصوب دولت روسیه را می‌دهد.

در سال ۲۰۱۷ روسیه و سوریه توافقنامه‌ دیگری به مدت ۴۹ سال امضا کردند که به طور خود به خود به مدت ۲۵ سال دیگر تمدید می‌شود.

براساس آن، پایگاه طرطوس، مقر برای استقرار تا ۱۱ کشتی روسیه می‌شود. این پایگاه همچنین مجهز به ایستگاه‌های سوخت هسته‌ای شده و برای توسعه توانمندی‌های تعمیر کشتی‌های پایگاه برنامه‌ریزی شده است.

روسیه دو تاسیسات نظامی دائمی در سوریه دارد که یکی پایگاه هوایی در استان لاذقیه است که برای حملات هوایی به تروریست‌ها استفاده می‌شود و دیگری پایگاه دریایی در طرطوس در سواحل دریای مدیترانه است.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین