رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به برنامه های مد نظر مدیریت شهری جهت رفع آلودگی رودخانه ها؛ایجاد تصفیه خانه محلی در جوار محل ریزش فاضلاب به داخل رودخانه ها در تقریبا 70 نقطه شهر با اعتبار قریب به 50 میلیارد تومان

نوشته شده توسط  مرداد 02, 1397

با توجه به اهمیت موضوع و توجه ویژه اعضای شورای شهر به این مسئله اقداماتی همچون ایجاد تصفیه خانه محلی در جوار محل ریزش فاضلاب به داخل رودخانه ها در تقریبا 70 نقطه شهر با اعتبار قریب به 50 میلیارد تومان در دست پیگیری قرار گرفته است.

 

رشت خبر، سید امیر حسین علوی با تاکید بر عزم شورای پنجم در انجام یک اقدام اساسی در راستای این مطالبه شهروندان افزود:
لایروبی رودخانه‌ها یکی از راهکارهای کاهش خسارت ناشی از سیل محسوب میگردد لیکن این مهم به دلایل مختلف و عدم اولویت بندی در برنامه ریزی ها تاکنون در حوزه اجرا از سرعت قابل قبولی برخوردار نبوده است که با توجه به اهمیت موضوع در زمینه بهداشت عمومی و سلامت شهروندان عدم توجه لازم و پرداختن به این موضوع را امری غیر قابل توجیه دانست.

وی با تشریح این مسئله که در استان گیلان سیل با شست و شوی میلیون ها تن خاک حاصلخیز کشاورزی همواره خسارت‌های زیادی به کشاورزان اقتصاد مبتنی به فعالیت آنها وارد کرده است و جان و مال آنها را تهدید می‌‎کند و از سوی دیگر محصولات کشت شده روی زمین را از بین می‌برد و عدم اتخاذ سیاستهای صحیح در این حوزه باعث ایجاد تبعات جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی خواهد شد و این امر،تاکیدی بر اهمیت احیای رودخانه ها محسوب میگردد.

رییس شورای شهر رشت رعایت نکردن حریم رودخانه ها، تجاوز به بستر آنها و همچنین عدم لایروبی شدن رودخانه‌ها در زمان بندی های کارشناسی شده را جزو آسیب های رو به افزایش این حوزه ذکر کرد.

علوی با اشاره به نظر کارشناسان جاری شدن آب‌های بالادست، متناسب نبودن نهرها با حجم آب ورودی به هنگام بارندگی را جزو دلایل بروز سیلاب و ایراد خسارتهای قابل توجه به بخش‌های مختلف به‌ویژه به حوزه کشاورزی وارد می‌کند.که با صرف هزینه‌های اندک و لایروبی رودخانه‌ها، می‌توانیم خسارات ناشی از سیل را کاهش دهیم.

رییس شورای شهر رشت کمبود اعتبارات وزارت نیرو و تزریق نشدن اعتبارات از سایر منابع را علت عدم اجرای برنامه لایروبی متناسب با شرایط میدانی و نیاز شهر رشت و استان گیلان دانست و خواستار حمایت های همه جانبه و پیگیری های لازم در این حوزه با توجه به اهمیت مسئله شد.

علوی با تاکید بر این مسئله که نوار شمالی کشور از نظر تراکم زمین‌های کشاورزی و استقرار جمعیت، در زمان وقوع سیل از حساسیت‌های خاصی برخوردار است. این منطقه نیز مانند سایر نقاط کشور شاهد افزایش تعداد دفعات وقوع سیل است اما از آنجا که جمعیت زیادی در این ناحیه ساکن هستند، اقدامات پیشگیرانه از وقوع سیل نظیر لایروبی رودخانه‌ها و ساخت دیواره‌های محافظ برای این مناطق را بسیار ضروری دانست.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین