در هشتادمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت مطرح شد: تکدی‌گری زیبنده شهر رشت نیست/بهره‌مندی 6 هزار خانواده دارای معلول از خدمات سازمان بهزیستی

نوشته شده توسط  تیر 25, 1398

در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای رشت وجود ناهنجاری‌هایی ازجمله تکدی‌گری، معتادین متجاهر و غیره را زیبنده شهر رشت ندانسته و بر لزوم رفع چنین معضلاتی تأکید شد.

رشت خبر : محمدحسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت عصر دیروز در هشتادمین جلسه این کمیسیون در ساختمان شورای رشت با اشاره به اینکه در حوزه مسائل اجتماعی اشتراکات فراوانی مابین شهرداری و بهزیستی وجود دارد، اظهار کرد: تاکنون تفاهم‌نامه‌های متعددی بین شهرداری و بهزیستی منعقدشده که دستاوردهای خوبی برای شهر به همراه داشت.

بهره‌مندی ۶ هزار خانواده رشتی از خدمات بهزیستی

مدیرکل بهزیستی گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ۴۶ هزار خانواده دارای معلول تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند، اظهار کرد: در شهر رشت نیز بیش از ۶ هزار خانواده به‌طور مستقیم از حمایت‌های بهزیستی بهره‌مند هستند.

حسین نحوی نژاد با بیان اینکه پیاده راه فرهنگی رشت از ظرفیت بسیار مناسبی در زمینه گسترش نشاط اجتماعی برخوردار است، افزود: امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های مناسب از این فضا به‌خوبی استفاده شود.

وی با تأکید بر اینکه باید نگاه فرهنگی به مقوله محرومین جامعه تغییر پیدا کند، گفت: یقیناً هزینه‌هایی که خانواده‌های دارای معلول با آن مواجه هستند بسیار بیشتر از کمک‌هزینه‌هایی است که به آنان پرداخت می‌شود و برای رفع نیاز آنان باید همگان همراه و همگام باشیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان با انتقاد از وضعیت آسفالت رشت و مشکلاتی که متعاقب آن برای عبور و مرور افراد معلول ایجاد می‌شود، تصریح کرد: آسفالت رشت مشکلات و معایب فراوانی دارد که یقیناً تمامی این مشکلات از جانب شهرداری رشت نیست و متأسفانه برخی دیگر از دستگاه‌ها نیز در ایجاد آن دخیل هستند.

نحوی نژاد با تأکید بر اینکه شهرداری و بهزیستی با در کنار هم قرار گرفتن می‌توانند اقدامات مهم و تأثیرگذاری انجام بدهند، افزود: مناسب‌سازی فضای شهری ازجمله دغدغه‌های بهزیستی است و یقیناً این مهم نیز جزو اولویت‌های  بهزیستی گیلان است.

جمع‌آوری کودکان کار از سطح رشت
مروت علی خدایاری مسؤول سامانکده شهرداری رشت نیز با قدردانی پیرامون تعامل سازنده بهزیستی و شهرداری رشت اظهار کرد: از مدیرکل بهزیستی گیلان تقاضا دارم نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار از سطح شهر رشت با جدیت ورود کرده و از برخورد قهریه با این کودکان خودداری شود.

کسب عنوان رشت شهر بدون متکدی

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه طلاق، اعتیاد جزو واقعیت‌های انکارناپذیر است، اظهار کرد: بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی از این مباحث سرچشمه می‌گیرد.

محمدرضا علیزاده با بیان اینکه تعاملات خوبی مابین شهرداری رشت و بهزیستی وجود دارد، افزود: پیرامون سامانکده و گرمخانه شهرداری رشت مشکلات زیادی وجود دارد و انتظار داریم بهزیستی دراین‌باره با شهرداری مساعدت داشته باشد.

وی به‌عنوان شهر بدون متکدی اشاره کرد و گفت: امیدوارم با اقداماتی که قرار است انجام شود رشت نیز عنوان دومین شهر بدون متکدی کشور را کسب کند.

گیلان به سمت سالمندی درحرکت است

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌های متعددی به‌منظور تعاملات بین دستگاهی مابین شهرداری و بهزیستی امضاشده است، اظهار کرد: استان گیلان به سمت سالمندی درحرکت است و امیدوارم طی نشست‌های متعدد بتوانیم درباره ساماندهی کودکان کار و سالمندی گیلان  به راه‌حل مناسبی دست پیدا کنیم.

فاطمه شیرزاد با تأکید به بهره‌مندی از ظرفیت سمن‌های اجتماعی در راستای رفع ناهنجاری‌هایی ازجمله کارتن‌خوابی افزود: به‌زودی بازدیدی از گرمخانه و سامانکده شهرداری رشت در راستای بررسی و رفع نیازهای آنان برگزار می‌شود.

مراجعه مددجویان بهزیستی به اعضای شورای رشت 
محمدحسن علیپور عضو کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برخی از مددجویان تحت پوشش بهزیستی به‌منظور دریافت کمک مالی به اعضای شورای رشت مراجعه می‌کنند، اظهار کرد: از کارگروه‌هایی که در استانداری، فرمانداری، شورای رشت و غیره درباره بررسی و رفع آسیب‌های اجتماعی تشکیل‌شده تاکنون خروجی مناسبی ندیده‌ایم.

موازی کاری‌های فرهنگی موجب بروز مشکلات است
عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در جلسه کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به اینکه مباحث فرهنگی بسیار گسترده است، اظهار کرد: معتقدم موازی کاری‌ها موجب بروز بسیاری از مشکلات در حوزه فرهنگ است.

حجت جذب با تأکید بر اینکه کارگروهی با حضور کارشناسان دستگاه‌های مختلف تشکیل شود، افزود: پیشنهاد می‌کنم در این کارگروه کارشناسان تمامی دستگاه‌های مسؤول در حوزه فرهنگ و آسیب‌های اجتماعی عضویت داشته و از نظرات جمیع آنان در راستای رفع ناهنجاری‌ها استفاده شود.

همکاری اوقاف گیلان پیرامون نگهداری از ایتام
محمد قاسمپور مشاور کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از وظایف اوقاف گیلان رسیدگی به نیات واقفین است، اظهار کرد: بخشی از نیات واقفین در گیلان پیرامون نگهداری از ایتام استان است و از این بابت برای همکاری با دستگاه‌های مسؤول در این حوزه معذوریتی نداریم.

علی مقصودی معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای رشت با اشاره به اینکه شهرداری در حوزه مباحث اجتماعی بسیار فعال است، اظهار کرد: سامانکده و گرمخانه شهرداری رشت با هزینه شهرداری و بدون دریافت کمک مشغول خدمات‌رسانی است.

در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت برای لحظاتی مابین مدیرکل بهزیستی گیلان و معاون خدمات شهری شهرداری رشت صحبت‌هایی ردوبدل شد و مدیرکل بهزیستی گیلان در اعتراض به سخنان وی قصد خروج از صحن کمیسیون را داشت که با مداخله برخی از اعضای شورا از خروج نحوی نژاد جلوگیری شد.

همچنین مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه ۴۶ هزار خانواده دارای معلول تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند، گفت: در شهر رشت نیز بیش از ۶ هزار خانواده به‌طور مستقیم از حمایت‌های بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

حسین نحوی نژاد با تبریک هفته بهزیستی اظهار کرد: امیدوارم با تلاش‌های انجام‌شده سنت‌ها و هویت رشت احیا شود و معتقدم حاشیه‌نشینی، تکدی گری، کودکان کار، معتادین متجاهر زیبنده رشت نیست.

وی با بیان اینکه باید نگاه فرهنگی به مقوله محرومین جامعه تغییر پیدا کند، افزود: یقیناً هزینه‌هایی که خانواده‌های افراد دارای معلولیت با آن مواجه هستند بسیار بیشتر از کمک‌هزینه‌هایی است که به آنان پرداخت می‌شود و برای رفع نیاز آنان باید همگان همراه و همگام باشیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان با انتقاد از وضعیت آسفالت رشت و مشکلاتی که متعاقب آن برای عبور و مرور افراد معلول ایجاد می‌شود، تصریح کرد: آسفالت رشت مشکلات و معایب فراوانی دارد که یقیناً تمامی این مشکلات از جانب شهرداری رشت نیست و متأسفانه برخی دیگر از دستگاه‌ها نیز در ایجاد آن دخیل هستند.

نحوی نژاد با تأکید بر اینکه شهرداری و بهزیستی با در کنار هم قرار گرفتن می‌توانند اقدامات مهم و تأثیرگذاری انجام بدهند، گفت: آسیب‌های اجتماعی یک‌شبه ایجاد نمی‌شود و امروزه وجود برخی از مباحث علت اصلی بروز ایجاد آسیب‌های اجتماعی و نازیبایی چهره شهر شده است. 

وی با اشاره به اینکه ۴۶ هزار خانواده دارای معلول تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند، بیان کرد: در شهر رشت نیز بیش از ۶ هزار خانواده به‌طور مستقیم از حمایت‌های بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه توجه به ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه امری ضروری است، گفت: پیاده راه فرهنگی رشت از ظرفیت بسیار مناسبی دراین‌باره برخوردار است و امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های مناسب از این فضا به‌خوبی استفاده شود.

نحوی نژاد مناسب‌سازی فضای شهری را ازجمله دغدغه‌های بهزیستی دانست و افزود: یقیناً توجه به این مهم و ساماندهی کودکان کار نیز جزو اولویت‌های بهزیستی گیلان است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 تیر 1398 ساعت 07:07
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین