رییس پلیس بین‌الملل ناجا خبر داد: اعلان قرمز برای «مرجان‌ شیخ‌الاسلامی» و «روح‌الله زم»

نوشته شده توسط  مهر 07, 1398

رییس پلیس بین الملل ناجا از صدور اعلان قرمز برای «مرجان‌شیخ الاسلامی» و در دستور کار قرار گرفتن آن برای «روح‌الله زم» خبر داد.

رشت خبر : سردار شیرزاد، رییس پلیس بین الملل ناجا در نشست خبری خود گفت: در ۶ ماهه ابتدای سال ۲۹۱ درصد افزایش استرداد مجرمان اعلام قرمز داشتیم.

وی با بیان اینکه ۵۰ نفر از مجرمان در مجموع به کشور بازگردانده شده اند، ادامه داد: از این افراد ۶۸ درصد مربوط به موضوعات اقتصادی است و مابقی مربوط به جرایمی مانند آدم ربایی و قتل است.

رییس پلیس بین‌الملل ناجا با بیان اینکه صدور اعلام قرمز در ۶ ماه نخست افزایش داشته است، تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ما صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای افرادی است که در ایران زندگی می کردند و یا ایرانی نیستند و تنها مدتی در ایران زندگی کردند. تاکنون نیز بیش از ۵ هزار گواهی عدم سوء پیشینه از سوی پلیس بین الملل ناجا صادر شده است.

رییس پلیس بین‌الملل ناجا درباره صدور اعلام قرمز برای فعالان ضدانقلاب در خارج از کشور گفت: یکی از چالش‌هایی که میان کشورهای عضو اینترپل وجود داشت این بود که همه در مورد قوانینی به اشتراک برسند که ناقض مقررات داخلی آن کشورها نباشد، بنابراین افرادی که مرتکب اقدامات مجرمانه خشونت آمیز باشند و تهدید و دعوت به خشونت کنند اعلان قرمز صادر خواهد شد.

وی همچنین درخصوص اینکه نحوه  برخورد با اعضای گروهک منافقین و مجریان خارج نشین (محمد حسینی و ...) که دعوت به خشونت کرده‌اند، چگونه است و آیا  اعلان قرمز صادر خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: در مورد تمام این افراد پیگیری برای صدور اعلان قرمز در دستور کار پلیس بین‌الملل قرار دارد.

وی ادامه داد: پلیس بین الملل ناجا درخصوص استرداد با کشورهای همسایه ارتباط خوبی داشته است.

سردار شیرزاد خاطرنشان کرد: اقداماتی که باعث ایجاد تنش در جامعه می شود احصا شده و با پلیس بین الملل مطرح می شود این اقدامات از نگاه مجرمانه است و در دستور کار ما قرار دارد ما نیز با پلیس اینترپل صحبت می کنیم. تاکنون صدور اعلام قرمز برای روح الله زم (ادمین آمدنیوز) در دستور کار ما است و برای مرجان‌شیخ الاسلامی نیز اعلان قرمز صادر شده است‌.

وی درباره کشورهایی که در خصوص انتقال مجرمان همکاری نمی کنند، گفت: پلیس اینترپل یکی از مسیرهای استرداد مجرمان است و هیچ وقت پرونده در اینترپل بسته نمی شود مگر به دستور قاضی اما راههای دیگری برای استرداد مجرمان نیز بین کشورها وجود دارد.

رییس پلیس بین‌الملل ناجا گفت: در طی ۶ماه گذشته ۲۰۰ ملاقات با مقامات اینترپل کشورهای مختلف برگزار کردیم و همچنین ۲۰برنامه دو یا چند جانبه انتقال تجارب آموزشی و اطلاعاتی را با کشورهای مختلف انجام دادیم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین