موسوی: برای گام پنجم امشب تصمیم‌گیری می‌شود / پیام آمریکا نامه‌ای بی‌ادبانه از سوی پمپئو بود مطلب ویژه

نوشته شده توسط  دی 15, 1398

رشت خبر، سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد : سردار قاسم سلیمانی قهرمان جهان مبارزه با تروریسم ، خشونت و افراطی‌گری بود.

سید عباس موسوی  در نشست خبری با خبرنگاران از دولت و ملت عراق به خاطر حضور باشکوه در مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی و همرزمانش تشکر و قدردانی کرد.

وی با تبریک انتصاب سردار اسماعیل قاآنی به عنوان فرمانده جدید سپاه قدس و جانشین سردار قاسم سلیمانی گفت :  وزارت خارجه همان ارتباط خوب و نزدیکی که  با سردار قاسم سلیمانی و سپاه قدس در زمان حضور ایشان  داشت با سردار قاآنی  نیز خواهد داشت تا در کنار هم اهداف نظام نظام مقدس  جمهوری اسلامی را به پیش ببریم.

موسوی تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه  مذاکره زیر سایه تهدید را نمی‌پذیرد ، همان طور که در این مدت با این سیاست و استراتژی پیش رفته‌ایم .

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد پیام آمریکا به ایران از طریق سفارت سوئیس خاطرنشان کرد : این پیام ، نامه‌ای از طرف  وزیر امور خارجه آمریکا بود که خارج از روال دیپلماتیک ، تشریفات دیپلماتیک و بی ادبانه بود. ما هم این نامه را بررسی کردیم و با پاسخی که شایسته مقامات آمریکایی بود در سطح پایین‌تر از حد تصور آنها پاسخ دادیم .


وی گفت : هنوز برای آقای ظریف برای سفر به آمریکا ویزایی صادر نشده است.

موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته شده هیاتی از عمان برای  میانجیگری بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرده ولی هیچ کدام از مقامات ایرانی آنها را نپذیرفته و آنها دست خالی به مسقط بازگشتند گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و از عمان هیاتی به تهران نیامده است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد سفر وزیر امور خارجه قطر به تهران در روز گذشته و انتشار برخی از تحلیل‌ها مبنی بر این که این دیپلمات عالی رتبه قطری پیامی از سوی آمریکایی‌ها آورده بود مبنی بر این که اگر ایران پاسخی به اقدام آمریکا در مورد ترور سردار قاسم سلیمانی انجام ندهد تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو خواهد شد گفت: چنین موضوعی صحت ندارد. سفر وزیر خارجه قطر به تهران از چند روز قبل برنامه ریزی شده بود و بعد از این که  این اتفاق ناگوار رخ داد آنها منتظر بودند که اگر ما این سفر را کنسل کنیم آنها هم کنسل کنند ولی دعوت ما سرجای خودش ماند و این سفر انجام شد.

وی با اشاره به برخی از محورهای گفت‌وگوی ظریف با وزیر خارجه قطر گفت: محور گفت و گوهای آقای ظریف با وزیر خارجه قطر و دیگر مقامات خارجی که طی امروز و دیروز با آنها گفت وگو کرده است تشریح شرایط منطقه بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی بوده. آقای دکتر ظریف در این گفت و گوها به صراحت گفتند که یک مقام رسمی نظامی ایرانی در کشور ثالث در کنار یک مقام رسمی عراقی در خاک خودش توسط نیروهای آمریکایی مورد هدف قرار گرفته است. در این گفت‌وگوها ایشان تاکید کردند که عواقب این موضوع متوجه آمریکا و عاملان این جنایت خواهد بود.

وی با بیان این که در این گفت‌وگوها برخی از طرف‌های مقابل خواستار خویشتنداری ایران شدند ولی کسی صبحت از میانجی‌گری نکرد، ادامه داد: ما نیز تاکید کردیم خویشتن داری حد و اندازه دارد و کسانی که به دنبال افزایش تنش هستند باید در این ارتباط فکری می‌کردند کسانی که به ما می‌گویند خویشتن‌دار  باشیم باید قبل از آن به آمریکایی‌ها چنین توصیه‌ای می کردند و اکنون نیز آنها باید چنین توصیه‌ای به آمریکایی‌ها داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه  در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند افزایش سطح درگیری‌ها بین ایران و آمریکا منجر به ایجاد جنگ بین این دو کشور شود اظهار کرد: ایران دنبال جنگ نیست ولی ما اعلام کرده‌ایم که برای هر شرایطی آمادگی داریم. ملت ایران در این سال ها نشان داده که دست بسته نیست و آمادگی برای پاسخ به شرایط مختلف را دارد. تصمیم نهایی در مورد نوع واکنش ایران به جنایات آمریکایی‌ها را عاقله نظام می گیرد و سعی می‌شود که  این پاسخ به نوعی تنظیم شود که هم دشمن را پشیمان کند و تا آن جا که ممکن است ملت ایران گرفتار جنگ نشود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا از آقای ظریف بعد از تحولات اخیر برای سفر به بروکسل دعوت کرده است و این که آیا وزیر امور خارجه چنین سفری را خواهد داشت یا نه گفت: حرف‌هایی در این زمینه مطرح شده است که ایشان سفری داشته باشند ولی تصمیم گیری قطعی در این زمینه نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران گفت: برای برداشتن گام پنجم تصمیماتی اتخاذ شده بود و تا آن جایی که من می‌دانم اقداماتی را آماده کرده بوند که انجام شود ولی با توجه به تحولات جاری اگر اشتباه نکنم امشب جلسه مهمی در این ارتباط برگزار می‌شود تا با توجه به تحولات رخ داده در مورد این موضوع و گام‌های که طراحی شده بود تصمیم گیری شود؛ چرا که ممکن است اتفاقات رخ داده تصمیماتی که پیش از این گرفته شده بود را تحت الشعاع خود قرار داده باشند و در این جلسه در مورد این موضوعات تصمیم‌گیری می‌شود.

موسوی همچنین در مورد زمان سفر لاوروف به تهران گفت: از آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای سفر به ایران دعوت شده است ولی هنوز تاریخی برای این سفر نهایی نشده است.

وی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار روس مبنی بر این که آیا شهادت سردار سلیمانی بر همکاری ایران و روسیه در خاک سوریه تاثیر می‌گذارد یا نه گفت: نقش برجسته آقای سلیمانی در منطقه و اقداماتی که بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در این راستا انجام شده است نقش بارز و بی بدیل است اما با توجه به انتخاب جانشین آقای سلیمانی ما احساس نمی‌کنیم که خلائی در این زمینه ایجاد شود و همان سیاست‌ها پیگیری می‌شود و با توجه به شجاعت و پیگیری که در سردار قاآنی وجود دارد قطعا ایشان این مسئولیت و هماهنگی در مورد موضوع سوریه را به خوبی پیش می‌برند.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این سوال که برخی از کشورهای اروپایی در موضع‌گیری‌های خود نه تنها ترور سردار قاسم سلیمانی را محکوم نکرده بلکه ضمن دعوت ایران به خویشتن داری مواضعی نامناسب اتخاذ کردند گفت: اروپایی‌ها در خصوص مسائل منطقه مواضع همسویی با ما نداشته‌اند و بیشتر همسو با آمریکا هستند در ارتباط با موضوع مورد اشاره بعضا شاهد این بودیم که برخی از کشورهای اروپایی مواضع گستاخانه‌ای گرفتند مواضعی که توسط آلمان، فرانسه و انگلیس در مورد تحولات اخیر اتخاذ شد سازنده نبود و حرفهایی که آنها در خصوص تروریسم، گسترش تروریسم در منطقه و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مطرح می‌کنند غیر قابل قبول است. در واقع این سخنان یک نوع فرار به جلو و کتمان واقعیت است آنها به صورت آشکارا فرافکنی می‌کند آنها می دانند که رشادت‌های سردار سلیمانی و فرزندان ایرانی و همچنین جریان مقاومت باعث شد که خطر تروریسم حداقل برای مدتی از اروپا دور شود.

موسوی با بیان این که اظهارات آنها در بحث مبارزه با تروریسم و تلاش آنها برای محکومیت ایران در این زمینه حتی اگر در لفظ نیز مطرح  شود حرف بیهوده و گزافی است و آنها بعضا برای خوشایند گویی آمریکا این سخنان را مطرح می‌کنمد. ما ژست‌های اروپایی‌ها را در این زمینه حتی اگر برای خوشایندی آمریکا باشد نمی‌پذیریم. امیدواریم انها واقعیت را بپذیرند و سره را از ناسره تشخیص دهند.

وی ادامه داد: ملت ایران حمایت اروپاییان از یک گروه تروریستی شناسنامه دار که دستشان به خون هزاران نفر از ملت ایران آغشته است را فراموش نمی‌کنند.

موسوی در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که پهپادی که سردار سلیمانی و هم رزمانش را مورد هدف قرار داده از قطر بلند شده است گفت: من متخصص مسائل امنیتی نیستم این مباحث که در این زمینه مطرح می‌شود را مباحث حاشیه‌ای می دانم و می توان حدس زد که این گزارش ها از کجا نشات می‌گیرد برای نیروهای نظامی ما مسجل است که این موضوع از چه مبدائی اتفاق افتاده است و آن چه برای ما مهم است که عامل این اتفاق آمریکایی ها و نیروهای نظامی این کشور هستند. ما به حواشی نمی‌پردازیم اصل موضوع برای ما مهم است و ما عواقب این موضوع را متوجه آمریکایی ها می‌دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران از مقامات دیگر کشورها نیز دعوت به عمل‌ آمده است، گفت: از مقامات چند کشور منطقه برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران دعوت شده است و تا آنجایی که می‌دانم مقاماتی در سطح وزیر، معاون وزیر و همچنین مسئولانی از تینک تنک‌های کشورهای مختلف، اندیشمندان خارجی و چندین خبرنگار برجسته بین‌المللی برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده است.

وی همچنین در مورد احتمال تصمیم مقامات عراقی برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، اظهار کرد: اگر دولت و ملت عراق اراده کنند قطعا توانمند هستند و می‌توانند این کار را به پیش ببرند نیروهای آمریکایی مهمان‌های ناخوانده در عراق و منطقه هستند و آنها با اقدامات خود از جمله اقدام اخیرشان نشان دادند که به حاکمیت ملی کشورها از جمله عراق احترام نمی‌گذارند چنانکه آنها جناب آقای ابومهدی المهندس مقام نظامی رسمی عراق را در کشور خودش ترور کردند. امیدواریم اقدامی که در مجلس عراق صورت می‌گیرد طلیعه‌ای باشد بر آغاز پایان حضور نیروهای اشغالگر در عراق و منطقه.

این دیپلمات کشورمان خاطر نشان کرد: ایران حضور نیروهای آمریکایی و بیگانه از هزاران کیلومتر در منطقه را باعث ناامنی می‌داند و اگر قرار است مشکلات در منطقه حل شود راه‌حل آن هم‌افزایی کشورهای منطقه است و اگر آنها در این مسیر گام بردارند دوستی بهتر از ایران پیدا نمی‌کنند.

موسوی همچنین در مورد سفر ظریف به نیویورک که چندی پیش خبر آن منتشر شده بود، خاطر نشان کرد: تا این لحظه ویزایی برای آقای ظریف صادر نشده است به خاطر این‌که ایشان از سوی دولت آمریکا مورد تحریم هستند البته دولت آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل موظف است تمهیدات لازم در این زمینه بیندیشد گرچه از این دولت خبیث هرچیزی بر می‌آید.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اهداف سفر ظریف به نیویورک نیز گفت: ایشان از طرف رییس دوره‌ای شورای امنیت دعوت شدند که در مراسمی که به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد این شورا و به منظور بررسی منشور سازمان ملل برگزار می‌شود شرکت کنند از ایشان دعوت شده است که با توجه به تخصصی که در امور سازمان‌های بین‌المللی دارد در این نشست مهم شورای امنیت سخنرانی کند.

وی ادامه داد: اگر ویزا برای آقای ظریف صادر شود این سفر فرصت خوبی است که آقای ظریف به تبیین یک جانبه‌گرایی آمریکا و جنایت‌های اخیر این کشور علیه ایران برای افکار عمومی جهان بپردازد.

موسوی در پاسخ به این سوال که گفته شده در چند روز اخیر آمریکایی‌ها 16 کشور را واسطه کرده‌اند که ایران را از پاسخ دادن به آمریکایی‌ها در مورد ترور سردار قاسم سلیمانی منصرف کند و وعده‌هایی در این زمینه به ایران داده شده است، تاکید کرد: من این موضوع را تایید نمی‌کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: کسی نمی‌تواند به ایران بگوید چه کاری را بکند و چه کاری نکند تشخیص هرگونه پاسخ به این اقدام آمریکایی‌ها مربوط به ایران است.

وی ادامه داد: در این چند روز گفت‌وگوهایی بین مقامات ایران و کشورهای دیگر بوده است و بیشتر این گفت‌وگوها حول تدوین شرایط منطقه بعد از این اتفاق ناگوار بوده است و در واقع در این گفت‌وگوها تلاش شده که مقامات خارجی را متوجه این موضوع کنید که چه اقدامی رخ داده و این موضوع چه تبعاتی دارد.

موسوی در پاسخ به این سوال که روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر این‌که مقامات عراقی گفته‌اند که از مهمان‌دار هواپیمای حامل سردار سلیمانی از دمشق به بغداد و مامور اطلاعات فرودگاه بغداد بازجویی کرده‌اند و آیا ایران در جریان این موضوع است، گفت: همان‌طور که پیش از این گفتم آنچه که در حال حاضر برای ما مهم است که این اتفاق توسط آمریکایی‌ها رخ داده و تبعات این موضوع متوجه آنهاست البته برخی از نکات حاشیه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود در بررسی ابعاد این جنایت مهم است و دوستانی که مسئول انجام این کار هستند از دوستان امنیتی مسائل حاشیه‌ای که دراین زمینه مطرح می‌شود را بررسی می‌کنند ولی اصل جنایت از سوی آمریکایی‌ها انجام شده است و آنها باید پاسخگوی این موضوع باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مواضع چین و روسیه در مورد تحولات اخیر، گفت: قبل از این‌که این اتفاق ناگوار رخ دهد و پس از مانور موفق سه کشور ایران، چین و روسیه در دریای عمان و شمال اقیانوس هند دکتر ظریف به دو کشور چین و روسیه سفر کردند.

وی با اشاره به مواضع چین و روسیه در مورد برجام و همچنین مقابله با یک جانبه‌گرایی‌های آمریکا اظهار کرد: آنها مواضع خوبی گرفته‌اند در این سفر برای هماهنگی جهت جلوگیری از اینگونه اقدامات ضد قانونی بحث‌ها و گفت‌وگوهای خوبی شد و انشاءالله نتایج این تصمیمات را در سازمان ملل و دیگر مجامع بین‌المللی مشاهده می‌کنیم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین