قالیباف: اصلاح ساختار بودجه، کشور را به ثبات می‌رساند مطلب ویژه

نوشته شده توسط  مهر 23, 1399

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه قطعاً امسال در مجلس یازدهم آغاز خواهد شد، گفت: ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها همین کسری بودجه است که دلیل آن به ساختار غلط بودجه می‌گردد و باعث گرانی و تورم می‌شود، بنابراین اگر ساختار بودجه اصلاح شود، می‌تواند بسیاری از این مسائل را رفع کند و ان شاء‌الله ما را به ثبات اقتصادی برساند.

 جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه متشکل از رؤسای برخی کمیسیون‌های مجلس از استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز چهارشنبه ۲۳ مهرماه در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان ‌و بلوچستان برگزار شد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست بیان کرد: نظارت میدانی، حضور پیدا کردن در مناطق محروم و گفت‌وگوی رو در دو با مردم، یکی از ضرورت‌هاست، زیرا باید دید برنامه‌هایی که در مجلس تصویب و اعتبارات آن هم تخصیص داده شده، در مرحله عمل به چه صورت دنبال شده و چگونه اجرایی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واقعیت این است که امروز ما در بخش قانون، متورم هستیم که دلیل آن وجود برخی قانون‌های متضاد، یا قانون‌هایی است که زمینه اجرایی نداشته‌اند، از طرف دیگر، نظام اداری- اجرایی متورم و به هم ریخته کشور نیز از عواملی است که امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است.

وی بیان کرد: وضعیت استان سیستان و بلوچستان در برخی شاخص‌ها، غیرقابل قبول و بسیار عقب مانده است که قابل مقایسه با سایر استان‌ها نیست، بنابراین باید بطور ویژه مدنظر قرار گیرد و این کار در مجلس یازدهم حتما صورت خواهد گرفت.

قالیباف افزود: مجلس به عنوان یک قوه سیاست‌گذار در رأس امور، که بودجه هر ساله و برنامه پنج ساله را تصویب می‌کند، نباید از این مسائل و مشکلات غفلت کند، به همین دلیل نظارت میدانی بسیار مهم و امری ضروری است.

وی اظهار کرد: حضرت امیرالمؤمنین(ع) در نامه‌ای به مالک اشتر می‌نویسند که ای مالک، برای دورترین مسلمانان نیز همانند نزدیک‌ترین آنان، سهمی و حقی وجود دارد و تو مسئول رعایت آن هستی، مبادا دور بودن، تو را از سر زدن به آنان بازدارد، هرگز در انجام کارهای فراوان و مهم برای آنان، کوتاهی نکن. مخصوصا به کسانی بیشتر رسیدگی کن که کمتر به چشم می‌آیند و دیگران آنان را کوچک می‌شمارند و کمتر به تو دسترسی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی یک استان ما محروم‌تر است، ما مکلف هستیم که بیشتر به آن توجه کنیم. استان سیستان و بلوچستان که مقام معظم رهبری آن را «گنج پنهان» نامیده‌اند، ظرفیت‌های زیادی دارد که اگر احیا شود، علاوه بر توسعه خود استان، می‌تواند جی.پی.دی کشور را هم متحول کند و پیش‌ران توسعه در کشور باشد.

وی گفت: اگر برنامه تحول را نگاه کنیم، می‌بینیم که دو استان کم نظیر هستند که ظرفیت بالایی دارند، اما در بسیاری شاخص‌ها وضعیت غیرقابل قبولی دارند، این دو استان، یکی خوزستان و دیگری سیستان و بلوچستان است. این دو استان در شاخص‌هایی مثل آب، سلامت، آموزش و پرورش و امورات دانشگاهی عقب‌ماندگی زیادی دارند.

قالیباف بیان کرد: ریشه مشکلات در ضعف نظارت است، به همین دلیل می‌بینیم که در این استان، روستاهایی وجود دارد که در کنار آب هستند، اما تشنه هستند، یعنی آب وجود دارد و زمینه‌ها فراهم است، اما مشکل ما، ضعف در نظارت است.

وی گفت: به همین دلیل، می‌بینیم که قانون هست، بودجه هم تخصیص داده شده، ولی باز هم آن اتفاق خوب نیفتاده و خروجی لازم را ندارد، مثلا کشاورزی که باید روی زمین زراعت کند و بهره‌مندی اقتصادی و امنیت غذایی کشور را تأمین کند، مشکل دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نکته دیگری که در مجلس یازدهم به آن توجه داریم، این است که اولویت ما، محرومین و مستضعفان باشد. وقتی بحث کمک مؤمنانه پیش آمد، دیدیم حتی آنان که خودشان ضعیف بودند، چگونه به کمک دیگران رفتند، یعنی این روحیه و فرهنگ در ملت ما هست. کسانی که برخوردار هستند هم اگر بدانند که امکانات به سمت افرادی می‌رود که محروم‌تر هستند، ناراحت نشده و خوشحال هم می‌شوند.

وی اظهار کرد: بودجه سال آینده پیش روی ما است، بنابراین با این رویکرد تلاش خواهیم کرد که بودجه را ببندیم و این شاخص‌ها مورد توجه ما خواهد بود که با عزیزان دولت هم این رویکردها را دنبال می‌کنیم.

قالیباف ادامه داد: امسال بحث اصلاح ساختار بودجه را هم دنبال خواهیم کرد، البته باید از سال ۹۸ شروع می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد و امسال به حول و قوه الهی مجلس مصمم است که آن را آغاز کند. البته اصلاح ساختار بودجه مسأله‌ای نیست که در یک سال رخ دهد و حداقل دو یا سه سال زمان می‌برد، اما اگر انجام شود می‌تواند بسیاری از مشکلات و عقب ماندگی‌ها را رفع کند.

وی گفت: ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها همین کسری بودجه است که دلیل آن ساختار غلط بودجه است که باعث گرانی و تورم می‌شود. بنابراین اگر ساختار بودجه اصلاح شود، می‌تواند بسیاری از این مسائل را رفع کند و ان شاء‌الله ما را به ثبات اقتصادی برساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برنامه‌هایی که نوشته می‌شود، باید بر اساس ظرفیت‌ها باشد، یعنی باید دید که چقدر زمینه اجرایی و امکان پیاده سازی دارد، اما گاهی این زمینه‌ها وجود دارد، ولی به درستی اجرا نمی‌شود که دلیل آن ضعف مدیریت است. 

قالیباف افزود: برخی احکام لازم است که خاص یک استان و یا خاص یک شهرستان و حوزه انتخابیه نوشته شود و این موضوع حتما در برنامه پنج ساله ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ مورد توجه قرار خواهد گرفت.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین