سقوط جنگنده اف پنج ایران؛ 'ارتفاع کم و غیراستاندارد بودن صندلی پران'

نوشته شده توسط  شهریور 05, 1397

یک فروند هواپیمای اف پنج نیروی هوایی ایران امروز در نزدیکی دزفول سقوط کرد و خلبان آن سرهنگ منوچهر فتاحی جان خود را از دست داد. به نوشته فارس، هواپیما به دلیل "مهارت خلبان" با "کمترین آسیب" در حاشیه باند پرواز متوقف شده است.

 

رشت خبر، در باره این سانحه جزئیات بیشتری منتشر نشده است. اما به گفته بابک تقوایی نویسنده و پژوهشگر دفاعی در توییتی در همین رابطه، این اف-۵اف امروز صبح پس از ماموریت آموزشی دچار نقص فنی شده و خلبان و کمک‌خلبان با صندلی پران بیرون پیرده اما به علت ارتفاع کم‌هواپیما در لحظه خروج سرهنگ فتاحی جان خود را از دست داده است.

آقای تقوایی در توییتر خود همچنین گفته است که "صندلی‌های پران هواپیما از نوع مارتین بیکر مارک هفت هستند که از سال ۱۳۵۶ غیراستاندارد محسوب شده و قرار بوده در سال ۱۳۶۰ با صندلی های مارک ده جایگزین شوند اما با وقوع انقلاب چنین نمی‌شود. صندلی‌های پیشرفته‌تر خلبان را در ارتفاع پایین و سرعت کم می‌تواند نجات دهد اما این هواپیما فاقد آن بوده است.

او همچنین نوشت که این اف-۵اف هواپیمای رونمایی شده نبوده و یکی از نه فروند اف-۵اف بود که در پایگاه چهارم شکاری برای آموزش خلبانان اف-۵ای تک کابین استفاده می‌شده است.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین