دلخوش: بخش کشاورزی ۹۰ درصد مواد اولیه صنایع تبدیلی و تکمیلی را تامین می‌کند

نوشته شده توسط  آبان 19, 1398

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس گفت: بخش کشاورزی طی سال‌های اخیر ۱۴ تا ۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی، ۲۵ درصد ارزش صادرات غیرنفتی، بیش از ۲۰ درصد اشتغال، ۸۰ درصد عرضه غذا و ۹۰ درصد مواد اولیه صنایع تبدیلی و تکمیلی را شامل می‌شود.

رشت خبر : سیدکاظم دلخوش در نطق میان دستور امروز (یکشنبه) مجلس، با تسلیت به خانواده‌های جانباختگان زلزله و سیلاب آذربایجان و گیلان، گفت: بخش کشاورزی به خصوص محصولات چای، برنج و کرم ابریشم باید در لایحه بودجه ۱۳۹۹ بیش از گذشته مورد توجه بودجه‌نویسان قرار بگیرد. برنج و چای به عنوان موتور توسعه بخش کشاورزی سابقه طولانی در تجارت کشورهای مختلف ایفا کرده است اما این نقش در کشورهای در حال توسعه مثل ایران بسیار مهمتر است.

وی ادامه داد: کشاورزی ابزار تامین معاش و خدمات زیست محیطی در فرآیند توسعه موثر است. این ویژگی‌ها بخش کشاورزی را به ابزاری منحصر به فرد تبدیل کرده است. کشور در این بخش دارای مزیت نسبی است. یکی از شاخص‌های جهاد اقتصادی ایجاد تحول اساسی و عملی در بخش کشاورزی است. این تحول باید منجر به بهبود اقتصادی، اقتصادی و زیست محیطی را مدنظر قرار دهد چرا که به دلیل نگرش‌های تک‌بعدی با وجود رشد نسبتا مطلوب محصولات کشاورزی، منابع پایه تولید به شدت در حال تخریب هستند. دانش عامل اصلی تولید است به همین دلیل ایجاد تحول اساسی در بخش کشاورزی جز از طریق حرکت به سمت کشاورزی دانش‌بنیان امکان‌پذیر نیست. کشاورزی دانش‌بنیان، کشاورزی است که فرآیندهای آن بر مبنای پژوهشهای مدیریت می‌باشد به همین دلیل راهکار کلیدی افزایش پایداری عوامل بهره‌وری در بخش کشاورزی به ویژه بهره‌وری نیروی کار، تحقق کشاورزی دانش‌بنیان و اطلاعات‌محور است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: در مواجهه با هر یک از پیشامدهای احتمالی، کشور نیازمند طراحی، برنامه‌ریزی و ایجاد آمادگی است. در صورت تغییر شرایط سیاست‌های غلط حاکم بر بخش کشاورزی و کاهش وابستگی به واردات در امنیت تامین مواد غذایی متکی بر منابع داخلی، می‌توان به کاهش واردات و افزایش صادرات حتی به ایجاد تراز مثبت تجاری در حوزه کالاهای کشاورزی امیدوار بود، شرایطی که ضمن افزایش امنیت غذایی و بهبود وضعیت تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به ویژه در مناطق روستایی به کاستن آثار تحریم بر اقتصاد کشور، این چالش را به فرصت تبدیل کرد.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس ادامه داد: بخش کشاورزی طی سالهای اخیر ۱۴ تا ۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی، ۲۵ درصد ارزش صادرات غیرنفتی، بیش از ۲۰ درصد اشتغال، ۸۰ درصد عرضه غذا و ۹۰ درصد مواد اولیه صنایع تبدیلی و تکمیلی را شامل می‌شود.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین