افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها از شایعه تا واقعیت؛ با «اسنپ» و «تپسی» کی میره «تاکسی»؟

نوشته شده توسط  مرداد 21, 1397

رشت خبر، در روز‌های اخیر با توجه به افزایش نرخ تورم در بازار و به طبع گرانی قیمت کالا، بازار شایعات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها بسیار داغ شده است. شایعاتی که با در نظر گرفتنِ افزایش قیمت قطعات خودرو در فضای ملتهب این روزهای بازار و همینطور سخت شدن شرایط امرار معاش، امری غیر منطقی و دور از ذهن به نظر نمی‌آید. از همین رو گیل خبر با بررسی شرایط موجود، سعی بر شفاف کردن این فضای گل‌آلود کرده است.

افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها
در سال‌های اخیر، هر موقع قیمت بنزین بالا رفته، میزان کرایه تاکسی‌ها هم افزایش یافته است وگرنه نرخ مصوب تاکسیرانی سال به سال تغییر می‌کند. آخرین افزایش قیمتی که رانندگان تاکسی تجربه کرده‌اند مربوط به سال ۹۵ می‌باشد و از آن سال تا به امروز نرخ مصوب جدیدی اعلام نشده است. اما بعضی شکایات مردمی حاکی از آن است که بعضی رانندگان تاکسی این روزها مبلغی بیشتر نسبت به کرایه ماه‌های گذشته می‌گیرند. در اغلب موارد این افزایش کرایه در کمربندی‌ها و مسیرهای منتهی به حومه‌ی شهر تجربه شده است. در مسیرهایی که به مرکز شهر ختم می‌شوند نظارت تاکسیرانی بیشتر است این اتفاق کمتر رخ می‌دهد و کرایه تاکسی‌ها یک‌دست است.

 

نظارت ناقص در ساعات روز
اما نظارت سلیقه‌ای بر خطوط حمل و نقل تاکسیرانی فقط معطوف به خطوط کمربندی‌ها نمی‌شود. در ساعات شلوغ روز حتی در خطوط مرکزی و پر تردد شهر، هیچ نظارتی وجود ندارد. غیبت واحدهای نظارتی در این خطوط به بروز معضل مسافرکشی با ماشین شخصی منتهی شده و باعث کاهش میزان درآمد تاکسچی‌ها و به طبع آن افزایش نارضایتی میان این قشر فعال می‌شود. از این رو به نظر می‌رسد حضور واحدهای نظارتی در خطوط مذکور می‌تواند به افزایش درآمد رانندگان تاکسی کمک کند و میزان رضایت شغلی آن‌ها را بهبود بخشد. یکی از رانندگان می‌گفت:«غروب‌ها رانندگان شخصی به ایستگاه می‌آیند و مسافران را سوار می‌کنند. اگر آن‌ها نباشند،وصعیت درآمدی‌مان به شکل چشم‌گیری تغییر می‌کند»

تاکسی های اینترنتی بلای جان تاکسی ها؟

در یک سال گذشته رشد تاکسیهای اینترنتی که به دلیل قیمت مناسب مورد استقبال مردم قرار گرفته با انتقاد شدید رانندگان تاکسی همراه بوده و همین از دلایل عدم افزایش نرخ کرایه تاکسی نیز می تواند باشد. آخرین بار شورای شهر رشت مصوب کرد که نرخ کرایه تاکسی ۲۰ درصد افزایش پیدا کند اما همچنان این مصوبه مورد تایید فرمانداری نبوده و در صورت تایید نیز به نظر می رسد اگر نرخ کرایه تاکسی های اینترنتی افزایش پیدا نکند ضربه بزرگتری به رانندگان تاکسی وارد خواهد آمد. در حال حاضر هزینه قیمت اسنپ یا تپسی با یک سرنشین با هزینه نشست پای تاکسی تقریبا برابر به نظر می رسد و مشخص است که احتمال آن می رود با افزایش نرخ تاکسی این هزینه پائین تر نیز محاسبه شود. امری که تنها باید با نظارت بر قیمتهای سامانه حمل و نقل اینترنتی مورد حل و فصل قرار بگیرد.

نارضایتی تاکسچی‌ها از دخل و خرج‌شان
علاوه بر معضل مسافرکشان و کاهش چشم‌گیر درآمدی، عدم تناسب میان دخل و خرج رانندگان تاکسی، معضل بزرگ این حرفه است. افزایش لحظه به لحظه قیمت قطعات برای شغلی که با استهلاک ساعتی خودرو همراست، هولناک است. یک راننده تاکسی می‌گفت:«اگر قطعه‌ای از ماشینمان خراب شود، ترس به دل‌مان می‌افتد. وقتی به مکانیک زنگ می‌زنیم و مشکل ماشین را می‌گوییم، می‌گوید که قیمت قطعه را باید از بازار بپرسم ممکن است تغییر کرده باشد.»

با توجه بررسی‌ها به نظر می‌رسد افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها در حد شایعه است و اگر بعضی رانندگان تاکسی این کار کرده‌‌اند، نرخ مصوب تاکسی‌رانی را شکست‌اند. اما نکته این است که حتی در صورت افزایش نرخ کرایه‌ها تغییر چندانی در وضعیت این فعالان حرفه اتفاق نمی‌افتد و مادامی که نظارت بر این حوزه افزایش نیابد،افزایش نرخ کرایه پاک کردن صورت مسئله است.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 مرداد 1397 ساعت 05:59
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین