همراه با انتشار نشریه داخلی؛ «کافه موزه رشت» افتتاح شد+تصاویر

نوشته شده توسط  مرداد 22, 1397

عصر روز گذشته و با حضور برخی از پژوهشگران گیلان شناسی، کافه موزه رشت» افتتاح شد.


رشت خبر، «محمد صادق پورعبدالله» ، صاحب کافه درباره این کافه موزه گفت: راه اندازی کافه موزه، در راستای موزه داری نوین راه اندازی شده است.
این مجموعه دار بخش خصوصی، با تاکید بر حفظ پیوستگی شهروندان با تاریخ ، آیین ها و سنت های گیلانی، تصریح کرد: ایجاد روحیه نگهداری از اشیا و نمادهای خاطره انگیز از یک جعبه کبریت ساده گرفته تا گرامافون و رادیو قدیمی و... پیوستگی ما را به هویت بومی بیشتر می کند.
وی تصریح کرد: بنده هر آنچه در مجموعه شخصی داشتم، در این کافه به نمایش درآوردم تا حاضران در کافه با بخشی از هویت رشت و گیلان قدیم آشنا شوند.
در این مجموعه کتاب های استاد ابراهیم پورداود را دارم و دست خطی از خود استاد که کتاب گات ها را به شاگرد همشهری خود یعنی دکتر محمد معین اهدا کرده است.
پورعبدالله با تاکید بر حفظ زبان گیلکی به عنوان بخشی ازهویت قومی خاطر نشان کرد: در این کافه، فرهنگ زبان گیلکی ، احمد مرعشی نگهداری می شود، از نخستین فرهنگهایی که برای حفظ زبان گیلکی نگارش شد.
این مجموعه دار، با اشاره به انتشار نخستین نشریه داخلی کافه موزه اشاره کرد و افزود: تداوم انتشار این گاهنامه داخلی و برگزاری نشست های فرهنگی، از برنامه های آتی کافه موزه است.
گفتنی است در آیین گشایش این کافه موزه، نسرین قوامی، مدیر موزه رشت، دکتر هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی، رضا نوزاد، نویسنده و پژوهشگر، عبدالعلی پژوهان، از اعضای هیات مدیره انجمن مجموعه داران و... حضور داشتند. در این کافه موزه، تمبر یادبود پنجاهمین سالگرد مشروطه پیروزی ، پوسترهایی از رشت و گیلان قدیم، دفتر نت موسیقی دانش آموزان، قرآن های خطی، صندوق های برنج، نوشابه های شرکت کانادادرای ، صفحاتی از نشریه داستان راستین ایران مربوط به حوادث مشروطه ایران، صفحاتی از نشریه فکاهی قهقه، کاست ها و گرامافون های قدیمی و... دیده می شود.
از نکات جالب توجه این کافه، وجود یک پنجره زیبای ارسی دوره قاجار و یک تفنگ دوره قاجار است که داخل دیوار کار گذاشته شده است.
علاقمندان برای دمی لذت بردن با خاطرات نوستالژیک در این کافه موزه، می توانند به رشت، خیابان معلم، روبروی باغ وطن آبادی مراجعه نمایند.

         

آخرین ویرایش در دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 05:51
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین