برخورد ماهواره فضایی ۸ تُنی به کره زمین قطعی شد؛ چه کشورهایی در معرض خطر هستند؟

نوشته شده توسط  فروردين 05, 1397

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند لاشه‌های ایستگاه فضایی چینی که در سال ۲۰۱۶ ارتباطش با زمین قطع شده طی هفته‌های آینده به زمین برخورد خواهند کرد.

 

رشت خبر، یک ایستگاه فضایی که چند سال پیش از مدار خارج شده بود طی هفته‌های آینده به زمین برخورد خواهد کرد.

پایگاه «اکسپرس» گزارش داده ماهواره فضایی چینی که دو سال پیش این کشور ارتباط خود را با آن از دست داده طی هفته‌های آینده به زمین برخورد خواهد کرد و به اعتقاد کارشناسان این حادثه حجم زیادی ماده شیمیایی کُشنده آزاد خواهد کرد.

این ایستگاه فضایی هشت تُنی «تیانگونگ-۱» نام دارد که در ماه مارس ۲۰۱۶ از دیدِ چینی‌ها محو شد و تلاش کارشناسان برای مکان‌یابی این ماهواره نام ماند.

برخورد ماهواره فضایی 8 تُنی به کره زمین قطعی شد؛ چه کشورهایی در معرض خطر هستند؟+تصاویر

با این حال مقامات دولتی چین می‌‌گویند رد آن را در فضا پیدا کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند طی چند هفته آینده به زمین برخورد کند.

به گفته کارشناسان بخش زیادی از این ماهواره غول‌پیکر دچار سوختگی و متلاشی شده اما تکه‌های سنگین ۱۰۰ کیلویی آن به احتمال زیاد از جو زمین عبور کرده و با سطح کره زمین برخورد کنند.

 

برخورد ماهواره فضایی 8 تُنی به کره زمین قطعی شد؛ چه کشورهایی در معرض خطر هستند؟+تصاویر

هنگامی که یک جسم فضایی از کنترل خارج می شود، یا به صورت همیشه در فضا می‎ماند و یا به زمین سقوط می‎کند. اگر دانشمندان علوم فضایی نتوانند مسیر سقوط ماهواره یا ایستگاه فضایی را کنترل کنند سقوط آن تصادفی خواهد بود. معمولاً اجسام فضایی به سمت اقیانوس ها هدایت می شوند. برای مثال ایستگاه فضایی میر به همین ترتیب به قعر اقیانوس فرستاده شد.

از آنجا که مناطق مسکونی دو درصد سطح زمین را تشکیل می دهد احتمال تلفات انسانی بر اثر برخورد اجرام فضایی بسیار کم است، اما چنین امری غیر ممکن نیست.

سازمان فضایی چین اطمینان می‌دهد که برخورد این ایستگاه فضایی با زمین خطری به بار نمی آورد ولی مسئولین فضایی اروپا از آن بیم دارند که اصابت این مجموعه به ماهواره‌های قرار گرفته در مدار زمین، به آنها آسیب برساند.

برخورد ماهواره فضایی 8 تُنی به کره زمین قطعی شد؛ چه کشورهایی در معرض خطر هستند؟+تصاویر

پایگاه «دیلی‌استار» اما گزارش داده که ایستگاه فضایی ««تیانگونگ-۱» پُر از مواد شیمیایی بسیار سمی است که در صورت در معرض‌ قرار گرفتن آن فرد دچار بیماری سرطان می‌شود.

به گزارش «دیلی‌استار» پیش‌بینی‌های تازه نشان می‌دهد این ایستگاه فضایی در اواسط ماه آوریل به سطح کره زمین برخورد خواهد کرد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) نیز پیش‌بینی می‌کند «تیانگونگ-۱» بین ۱۷ مارس و ۲۱ آوریل به سطح زمین خواهد رسید؛ این آژانس فضایی اطمینان داده که این پیش‌بینی «بسیار معتبر» است.

برخورد ماهواره فضایی 8 تُنی به کره زمین قطعی شد؛ چه کشورهایی در معرض خطر هستند؟+تصاویر

ایستگاه فضایی «تیانگونگ-۱» که به معنای «قصر آسمانی» است در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک آزمایشگاه فضایی به فضا پرتاب شد اما در سال ۲۰۱۶ پژوهشگران چینی ارتباط خود را با آن از دست دادند.

به نوشته «دیلی‌استار» تجزیه‌وتحلیل آژانس فضایی اروپا نشان می‌دهد لاشه‌های «تیانگونگ-۱» در کشورهای اروپایی فرود خواهند آمد و شهرهای پاریس، برلین، و لندن در معرض خطر قرار دارند.

برخی از کارشناسان نیز به پایگاه «اکسپرس» گفته‌اند با اینکه به احتمال زیاد لاشه‌های ایستگاه فضایی گم‌شده چین به سطح دریا برخورد خواهند کرد اما احتمال فرود آن در بخش نیمکره شمالی زمین به‌ویژه بخشهایی از خاک آمریکا و جنوب قاره اروپا بسیار بالاست، با این حال برخورد آن به نیمکره جنوبی نیز به‌خصوص خاک کشورهای آرژانتین، شیلی، و نیوزلند وجود دارد.

احتمال برخورد ایستگاه فضایی «قصر آسمان» به نوارهای زرد کره بیش از هر منطقه دیگری از کره زمین است.

برخورد ماهواره فضایی 8 تُنی به کره زمین قطعی شد؛ چه کشورهایی در معرض خطر هستند؟+تصاویر

با این حال کارشناسان فضایی اطمینان داده‌اند احتمال اصابت لاشه‌های «قصر آسمانی» چین به انسانها خیلی‌ خیلی پایین است و در تاریخ هیچ‌گاه سابقه نداشته که لاشه‌های فضایی تلفات انسانی داشته باشند.

میزان

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. پربیننده ترین